Ako rozlúštiť letenku alebo čo znamenajú čísla a kódy na palubnom lístku?

Rozlustenie letenky

Viete čo všetko nájdete na svojej letenke alebo čo znamenajú čísla a kódy na palubnom lístku?​

Prečítať všetky potrebné informácie z letenky nie je pre každého až také ľahké...
Čo všetko znamenajú tie čísla a písmena na letenkách? Viete to?
Palubný lístok je štandardne dostupný 24 hodín pred nástupom do lietadla, môžete si ho vytlačiť alebo stiahnuť do telefónu. Je najdôležitejším dokumentom, ktorý vám umožní vstup do lietadla.
Pri tzv. charterových letoch, ktoré využívajú cestovné kancelárie hlavne v lete, vrámci ciest do Európy a destinácii, ako Turecko, Egypt, či Tunisko, dostanete palubný lístok priamo na prepážke na letisku.

BCPB – čiarový kód

Magnetický prúžok, nazývaný aj BCPB, uvedený väčšinou na ľavej strane letenky - je skenovaný spravidla pri bráne, kedy pomáha urýchliť proces nástupu. Skener zaznamenáva mnoho informácií, ktoré pomáhajú posádke lietadla. Môžu takto ľahko zistiť, koľko pasažierov nastúpilo, aké sedadlá sú obsadené alebo koľko batožiny už bolo skontrolovanej

Passenger Name Reference - Identifikátor

Šesťmiestny alfanumerický kód nájdete na boarding passe alebo na palubnej vstupenke. Je to váš PNR (Passenger Name Reference) - odkaz na meno cestujúceho alebo rezervačný kód. Kód vás identifikuje ako jedinečného cestujúceho a obsahuje okrem iného aj informácie o vašich preferenciách jedla počas letu alebo iných zvláštnych požiadavkách, trasu letu, prípadne či cestujete v skupine

Čítajte tiež
Prečo cestovať na Mallorcu

Flight NO – kód a číslo letu

Číslo letu je na letenke označované dvomi veľkými písmenami a 4-miestnym kódom. Písmena označujú kód leteckej spoločnosti (napr. TK – Turkish airlines,..) a štvormiestny kód samotné číslo letu. Môžete ho vidieť aj na odletových tabuliach.

Bezpečnostné kódy

Označenie „SSSS“ na vašom boarding passe znamená, že pravdepodobne budete podrobení dodatočnej kontrole. Tento kód označuje vyššie bezpečnostné riziko. Letiská porovnávajú cestujúcich so zoznamami centier pre kontrolu terorizmu a chorôb. Okrem toho je časť cestujúcich ku kontrole vybraná námatkovo.

Stopover

Ak máte na boarding passe označenie S/O, bude na vašom lete medzipristátie. Niektoré letiská sú hotovým rajom zábavy (napríklad v Singapure môžete rozjímať v tropických záhradách, zájsť do kina alebo na masáž…). Inde, ak to čas dovolí, je najlepšie vyraziť von.

Čítajte tiež
Cestujte ekologicky

Boarding time a Gate

Na letenke máte taktiež uvedený boarding time – čas, kedy sa otvárajú brány k nástupu do lietadla.
Gate - označuje bránu, ku ktorej sa musíte na letisku dostaviť, aby ste mohli nastúpiť do lietadla. Na každom letisku sú k bránam ľahko čitateľné a viditeľné ukazovatele.

Class a Seat

Class - označuje triedu, v ktorej poletíte. Na väčšine letov zo Slovenska sa štandardne stretnete s označením Y – economy class, teda najnižšia trieda.
Seat – sedadlo, je spravidla označené veľkým písmenom a za ním číslom rady. Väčšinou majú lietadlá 3 sedadlá na ľavej a 3 na pravej strane. Označenie sedadiel je následujúce: A (pri okienku), B (v strede), C (do uličky) a na druhej strane D (do uličky), E (v strede), F (pri okienku). Rady sú číslované od kabíny pilota až po chvost lietadla. U diaľkových letov, kedy lietajú veľké lietadlá, sa môže rozmiestnenie sedadiel aj označenie líšiť.

Čítajte tiež
Mallorca najkrajšie pláže

Páčil sa vám článok? Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi..

mohlo by vás zaujímať

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.