Cestujte ekologicky

Cestujte ekologicky

Cestujte ekologicky

Už sa tiež tešíte na svoju vysnívanú dovolenku a predstava odpočinku na romantickej pláži, obmývanej blankytne modrým morom, vám rozjasní aj ten najzachmúrenejší deň? Plánujete výlety do panenskej prírody národných parkov, spojené s pozorovaním voľne žijúcich zvierat? Skúste si tento rok užiť svoj výlet za hranice všedných dní s vedomím, že ste nezaťažili našu krásnu planétu viac, ako je nevyhnutné. Slovko ekológia je v posledných rokoch skloňované vo všetkých pádoch a na niektorých z nás môže pôsobiť podobne ako červená farba na býka. Dni voľna si nechceme kaziť zbytočnými zákazmi. Odhoďte predsudky, stačí zmeniť niekoľko maličkostí, ktoré dokážu zázraky. Nech si aj naše deti môžu užívať jedinečnú krásu našej modrej planéty.

Čítajte tiež
Prečo cestovať na Mallorcu

So zmenami môžete začať už počas balenia batožiny. Zvážte, či si so sebou beriete naozaj len to najnutnejšie. Každý kilogram nákladu zvyšuje množstvo spotrebovaného paliva a s tým ruka v ruke idúce množstvo emisií vypúšťaných do ovzdušia. Uvoľnené miesto v kufri môžete zaplniť napríklad látkovou taškou či textilnými sáčkami, ktoré vám výborne poslúžia počas nákupov čerstvého ovocia na trhoviskách, kde miestni obchodníci veľkoryso rozdávajú igelitové tašky a vrecká, ktoré následne končia v morských hlbinách, kde páchajú nemalé škody na krehkom ekosystéme.
Pestrofarebný podmorský svet ohrozujú nielen tony plastov, ale aj chemické látky, obsiahnuté v opaľovacích krémoch. Ak vám nie je osud našich morí ľahostajný, kupujte si ochranné prípravky s obsahom minerálnych UV filtrov, ktoré sú šetrnejšie nielen k prírode, ale aj k vašej pokožke.

Čítajte tiež
Ako rozlúštiť letenku

V hotelových izbách sú často k videniu ceduľky s prosbami o uvážlivé nakladanie s vodou, klimatizáciou či uterákmi. Potrebujete skutočne nevyhnutne každodenné upratovanie izby spojené s výmenou uterákov? Nižšia frekvencia upratovania aj rozumné používanie klimatizácie významne zníži množstvo spotrebovanej vody, čistiacich prostriedkov aj elektrickej energie. Dovolenka sa často nesie v znamení dobrého jedla. Hotelové reťazce ponúkajú vybrané delikatesy formou švédskych stolov, ktoré priamo zvádzajú k neriadenej konzumácii. Taniere turistov sa plnia exotickými pokrmami v množstve, ktoré nie sú schopní skonzumovať. Následkom bezuzdnej konzumácie môžu byť žalúdočné problémy aj veľké plytvanie potravinami. Nakladajte si na tanier vždy len také množstvo jedla, ktoré ste skutočne schopní zjesť. Len tak si užijete dni voľna v ideálnej kondícii a po príchode z dovolenky nebudete musieť meniť šatník.

Čítajte tiež
Mallorca najkrajšie pláže

Ak sa chystáte vydať za hranice vášho letoviska, skúste využiť služby verejnej dopravy a vypravte sa za dobrodružstvom v spoločnosti miestnych obyvateľov. Užijete si autentickú atmosféru, získate tipy na miesta, ktoré v turistických sprievodcoch nenájdete a možno získate priateľov na celý život. Uprostred exotickej krajiny možno zatúžite po živom suveníre. Odolajte zberateľskej vášni a nechajte sadeničky rastliniek, larvy hmyzu, farebné koraly aj zvieratko ako stvorené do vášho terária v jeho prirodzenom prostredí. Namiesto pestovateľských a chovateľských úspechov by ste si vyslúžili skôr tučnú pokutu. Ani piesok odnesený z obľúbenej pláže vám z vášho domova preslnenú promenádu nevykúzli. Podobne obozretní buďte aj pri nákupe suvenírov. Vyberajte také, ktorých výroba nestála život zviera či rastlinu. Skvelou spomienkou na dni plné slnka a odpočinku môže byť fľaša prvotriedneho vína, pohár medu, olivy alebo tradičné olivové mydlo. Ich kúpou podporíte miestnych výrobcov a vyčarujete úprimný úsmev na tvári obdarovaného.

mohlo by vás zaujímať

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.