Alcúdia

Letovisko Alcudia, ležiace v severovýchodnej časti ostrova Mallorca, v sebe dokonalo zlaďuje krásne historické centrum s modernými hotelovými rezortmi, športoviskami, zábavnými podnikmi i krásnymi piesočnatými plážami. Nádhernú kulisu tvoria vzdialené horské štíty i zelená hradba lesov, obklopujúca mesto.

Alcudia je jedným z najmodernejších letovísk na ostrove. Trvale tu žije viac než 20 000 obyvateľov. Cesta z letiska sem trvá len príjemných 50 minút. Z prístavu v Barcelone sem niekoľkokrát týždenne pripláva turistický trajekt. Mallorca láka istotou krásneho slnečného počasia. Slnko prehrieva vzduch i vodu Stredozemného mora až 340 dní v roku. Elegantná Alcudia tak priťahuje množstvo návštevníkov v priebehu celého roka.

Historické centrum mesta zdobí monumentálne opevnenie, postavené medzi rokmi 1298 a 1362. Prvé známky osídlenia tu však boli už v dobe bronzovej. Z mestských hradieb je úchvatný panoramatický výhľad na staré centrum, ktorému dominuje farský kostol San Jaime s honosným gotickým oltárom, bohato zdobené patricijské domy, zrúcaniny, amfiteáter z rímskeho obdobia, úzke dláždené uličky i dve pieskovcové vstupné brány. Centrum mesta bolo vyhlásené chránenou historickou zónou. Stále živú tradíciu býčích zápasov pripomína rozľahlý areál kolosea Plaza de Toros, ktorý v súčasnej dobe hostí tiež množstvo kultúrnych aj spoločenských akcií. V priebehu roka ožívajú ulice mesta celou radou slávností. Španieli si svoje fiesty náležite užívajú a radi do svojich osláv prizvú aj turistov. Ulice mesta sa behom týchto dní premenia v jednu veľkú párty na ktorej nechýba temperamentná hudba, pestrofarebné odetí tanečníci, množstvo jedla a dobrého vína.
Centru Alcudie dominuje veľká zátoka, dodávajúca mestu nádych romantiky. Každý deň z nej odplávajú výletné lode, smerujúce na zaujímavé miesta v okolí. Hlavnou mestskou atrakciou sú však predovšetkým krásne piesočnaté pláže spájajúce Alcudiu s 16 km vzdialeným letoviskom Can Picafort. Členité pobrežie, pokryté jemným bielym pieskom, lemujú po celej jeho dĺžke borovicové lesy. Práve vďaka nim je v oblasti príjemná mikroklíma, ktorú ocenia predovšetkým osoby s dýchacími ťažkosťami. Pobrežie sa tu zvažuje do hĺbky veľmi pozvoľna a vodné radovánky si tak môžu bez obáv užiť aj rodiny s malými deťmi. Samozrejmosťou je dokonalý plážový servis, toalety, sprchy, množstvo stánkov s občerstvením i služby plavčíka. Milovníci vodných športov zaiste nepohrdnú pestrou ponukou stredísk vodných športov. Môžu si vyskúšať windsurfing, jazdu na banánoch, plachtenie, vodné bicykle či paragliding. Pestrofarebný svet pod morskou hladinou môžete preskúmať v doprovode inštruktorov vyhláseného potápačského centra.

Ak dávate prednosť aktívnej dovolenke, potom sú vám k dispozícii tenisové kurty, ihriská na plážový volejbal, squash či mini golf. Pozdĺž celého pobrežia vedie príjemná cyklotrasa. Za prehliadku stojí prírodná rezervácia S´Albufera – okúzľujúci kus panenskej prírody v ktorom žije množstvo vtákov a obojživelníkov. Najväčšia mokraď na území Baleárskych ostrovov pretína niekoľko turistických chodníkov s pozorovacími stanovišťami. Na jar celá oblasť prekvitá množstvom pestrofarebných kvetov, z ktorých je najvzácnejšou krehká lúčna orchidea.

Svoju dovolenku si môžete okoreniť tiež návštevou moderného aquaparku s množstvom zábavných atrakcií pre deti i dospelých . Len 10 minút cesty od centra mesta sa nachádza vysoko hodnotené 18-jamkové golfové ihrisko s úchvatným výhľadom na celý Alcudijský záliv.

Príjemne živú atmosféru majú tradičné trhy, ktoré sa konajú v centre mesta každý utorok a nedeľu. K dispozícii je tu pestrofarebná mallorská keramika, prútené výrobky, čerstvé ovocie a zelenina, ryby, morské plody, vynikajúce víno, korenie, med, sladkosti a údeniny. Práve tieto trhy tvoria jeden z pilierov ostrovnej kuchyne. Ostrovania milujú tiež čerstvé ryby, plody mora, králičie či bravčové mäso. Nechajte sa zlákať vôňou polievky sopa mallorquin, tradičnou ryžovou paellou s morskými plodmi alebo neodolateľnou sladkosťou kysnutej ensaimady., V centre mesta i na plážovej promenáde si môžete vybrať z ponuky množstva reštaurácií, barov a moderných bistier.

all inclusive Dovolenka

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.