Andalúzia

Andalúzia, okúzľujúca časť Španielska, ponúka svojim návštevníkom 300 kilometrov piesočnatých pláží, nádhernú hornatú krajinu vo vnútrozemí, piesočnaté duny, malebné dedinky rozmiestnené vo svahoch i rušné ulice veľkomiest. Miestny obyvatelia s trochou nadhľadu tvrdia, že práve Andalúzia je tou pravou esenciou Španielska. Najnižší zo španielskych regiónov dal svetu okrem flamenca a býčich zápasov i výnimočných umelcov a jedinečné historické pamiatky.

Andalúzia sa rozkladá na území o rozlohe 87 268 km2. Jej pobrežie obmývajú vlny Stredozemného mora a Atlantického oceánu. Svoj názov získala oblasť v dobe arabskej nadvlády. Úradným jazykom je španielčina. Hlavným mestom je kozmopolitná Sevilla, ktorá býva označovaná za najtypickejšie andalúzske mesto. Jedinečná je aj tunajšia príroda. V pohorí Sierra Nevada sa týči najvyššia hora pevninského Španielska Maulhacén (3 479 m.n.m). Nájdeme tu aj niekoľko európskych unikátov. Jedným z nich je Taberna – jediná púšť na území Európy. Na ploche o rozlohe 11 635 ha sa rozprestiera vyprahlá mesačná krajina, ohraničená pohorím Sierra de Filabres a Alhamilla. Sú to práve hory, vytvárajúce zrážkový tieň, vďaka ktorému tu naprší len 250 mm zrážok ročne a teploty v letnom období sa nie zriedka pohybujú okolo 43 stupňov Celzia. V tejto nehostinnej krajine sa k počudovaniu darí mnohým rastlinám i živočíchom, z ktorých niektorí sa nevyskytujú nikde inde na svete. Táto skutočnosť vyslúžila púšti, ležiacej 40 km od Almérie, zápis na zoznam prírodných biosférických rezervácií. Pre podobnosť s arizonskou púšťou vznikol názov Mini Hollywood. Nádherná prírodná scenéria ponúka i vápencová oblasť Sierra de Grazelema. K videniu sú tu jaskyne, krásne útesy i zelené údolia. Jaskyňa Hundidero-Cato je najväčšou v Andalúzii. Národný park Cabo de Gata, zapísaný na zoznam UNESCO, je skutočným majstrovským dielom Matky prírody. Jeho hedinečnosť spočíva v prítomnosti geologických útvarov, prechádzajúcich z pobrežia voľne do mora. Ide o najväčší horský vulkanický útvar na zemi. Návštevníci sa tu môžu vykúpať v krištáľovo-priezračnej vode, vyskúšať si vodné športy, vystúpiť si na strážnu vežu Torre Vigía Vela Blanca, umiestnenú na vysokom útese, alebo pozorovať vzácne plameniaky. Obzvlášť impozantná je krasová krajina so zvlnenými kopcami a skalnými útvarmi v prírodnej rezervácii Torcal de Antequera. Ide o jednu z najpôsobivejších krasových krajín na starom kontinente, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vyhlásenou ornitologickou lokalitou je tiež Národný park Doňada, ležiaci pri ústí rieky Guadalquivir. Oblasť o rozlohe 543 km2 je labyrintom vodných plôch, ktoré tu vytvárajú močiare, veľkolepé jazerá a spletité kanály. Husté borovicové lesy poskytujú príjemný tieň a útočisko početným kŕdľom vtákov. Veľká časť pôdy vo vnútrozemí je využívaná k poľnohospodárstvu. V posledných rokoch sa zvyšuje podiel ekologického hospodárenia. Najviac sa tu darí pestovaniu vinnej révy, olív, obilnín či citrusom. Medzi najdôležitejšie priemyselné odvetvie patrí automobilový, chemický, strojárenský a potravinársky priemysel.

Hlavným mestom regiónu je Sevilla o ktorej sa často hovorí ako o najtypickejšom andalúzskom meste. Žije tu viac než 700 tisíc obyvateľov a po Madride, Barcelone a Valencii je 4. najväčším španielskym mestom. Ide o prvé z kresťanských miest, ktoré v 8. storočí ovládli Maurovia. Stala sa tak dôležitým centrom Córdobského chalifátu. Veľkého významu sa doznala po objavení Ameriky v roku 1492. Išlo o jediný španielský prístav za ktorého smeli vyplávať lode do Nového sveta. Najvýznamnejšou mestskou pamiatkou je svetoznáma katedrála, ktorá je spoločne s palácom Alcázar a Indickým archívom zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Katedrála je svojou rozlohou 11 520 metrov najväčšou stavbou svojho druhu na svete. Údajne sa tu nachádza hrobka slávneho moreplavca Krištofa Kolombusa. Práve histórii moreplavectva sa venujú zbierky archívu Archivo de las India. K videnu je tu Kolombusov denník alebo listy spisovateľa Cervantesa. Skutočne impozantná je tiež palácová pevnosť Alcázar, ktorá slúžila po celé stáročia ako sídlo mestských vládcov. Ďalšou z ikonických budov je býčia aréna Real Maestranza. Pravú atmosféru Andalúzie si užijete behom tradičných slávností – fiest. Španieli si nenechajú ujsť žiadnu príležitosť k oslavám, ktorých súčasťou je množstvo vynikajúceho jedla a vína.
Pohodovou atmosférou poteší elegantná Máaga. Početné archeologické nálezy dokazujú, že na území mesta žil už pred viac ako tisíckami rokov človek neandrtálsky. Pôvodný názov mesta znel Malaka, založili ho Féničania roku 800 pred n.l. Vládu nad mestom prebrali po Féničanoch Gréci, ktorí boli vystriedaní Kartagincami. Na počiatku 7. storočia prenikli na pobrežie arabské kmene zo Severnej Afriky, čo zásadne ovplyvnilo ďalší kultúrny vývoj tejto oblasti. Práve pod ich nadvládou sa z Málagy stalo žijúce mesto, obklopené hradbami s mohutnými bránami. Medzi rokmi 1057 a 1063 tu vyrástla ikonická pevnosť La Alcazaba na ktorej stavbu bol použitý materiál a ozdobné stĺpy z neďalekého rímskeho divadla. Medzi najkrásnejšie budovy v meste patrí veľkolepý renesančný palác šľachticov z Bellavisty, postavený v 16. storočí. Dnes s v tejto monumentálnej budove nachádza múzeum najslávnejšieho rodáka, geniálneho maliara, sochára a zakladateľa kubizmu Pabla Picassa. Ďalším zo slávnych rodákov je svetoznámy herec Antonio Banderas. V kopci nad mestom sa nachádza pevnosť Castillo de Gibralfaro zo 14. storočia. Jedna z najnavštevovanejších mestských pamiatok ponúka okrem pôsobivých expozícií, mapujúcich jej históriu, i nádherný panoramatický výhľad na mesto. V spleti starobylých mestských uličiek nájdete nespočetné veľa obchodov, barov, reštaurácií i pouličných umelcov. Pokiaľ túžite skôr po kľude, potom namierte svoje kroky k botanickej záhrade El Parque, ktorá je jednou z najväčších v Európe. K Andalúzii neodmysliteľne tiež patria býčie zápasy, ktoré sú tŕňom v oku ochranárov prírody. Jedna z najväčších býčích arén La Malagueta je k videniu uprostred mestskej zástavby. Jej súčasťou je tiež múzeum oslavujúce históriu tohto národného športu.

Od vysokých štítov Sierry až k presláveným plážam sa rozkladá univerzitné mesto Granada. V jeho okolí sa nachádzajú unikátne domčeky zasadené do jaskýň i romantické veterné mlyny. Najznámejšou mestskou pamiatkou je tajomná Alhambra, najkrásnejší európsky orientálny palác. Ide vlastne o samostatné mesto vo vnútri červených hradieb s niekoľkými strážnymi vežami. Areál tvorí niekoľko palácov navzájom prepojených nádvorím, chodníkmi, schodmi a kvetinovými záhradami. V zelenej záplave stromov a kríkov sú tu rozptýlené stavby, pripomínajúce paláce z Rozprávky tisíc a jednej noci. Práve Alhambra je typickým príkladom andalúzskeho arabského stavebného štýlu, ktorý je k videniu v Maroku či Tunisku.

Za návštevu stojí aj Alméria, často označovaná ako maurské mesto. Mesto, zovreté z jednej strany morom a z druhej pohorím Sierra Leone, okúzli množstvom pamiatok a moderných podnikov. Svoje stopy tu zanechali Arabi a Maurovia. Najznámejšou mestskou pamiatkou je arabská citadela Alcazaba, ktorej výstavba bola zahájená v roku 955 a dodnes hrdo vyčnieva ponad mesto. Ďalším zo skvostov je mestská katedrála pripomínajúca skôr nedobytnú pevnosť, pri ktorej stavbe boli umne skombinované prvky gotickej a renesančnej architektúry. Do pestrofarebnej býčej arény Plaza de Toros, postavenej v roku 1888, sa vmestí až 9 000 divákov. S príchodom večera ovládnu ulice mesta tóny horúceho flamenca, ktoré sa ozýva z útrob tanečných klubov i barov. Tento zmyselný tanec má svoje korene práve v Andalúzii a miestni sú naň právom hrdí.

Prístav Cádiz je patrne najstarším mestom juhozápadnej Európy. Práve z tunajšieho prístavu vyplával Krištof Kolombus na svoje objavné výpravy. Najvýznamnejšou pamiatkou Cádizu je katedrála s nepriehľadnuteľnou zlatou kupolou, postavená na prelome 18. a 19. storočia. Uličky mesta poslúžili tiež ako kulisa filmu o Jamesovi Bondovi. V apríli sa tu konajú slávne karnevaly v ktorých priebehu prechádzajú ulicami zástupy originálnych masiek a nespočetne veľa pouličných umelcov.

Najväčším turistickým lákadlom je andalúzske pobrežie, rozdelená na Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa de Almeria a Costa Tropical. Návštevníci si môžu vyberať medzi rušnými letoviskami a ospalými rybárskymi dedinkami. Pozdĺž pobrežia je rozmiestnených tiež viac ako 60 golfových areálov, čo je najväčšia koncentrácia týchto športovísk v Európe.

Medzi najnavštevovanejšie letoviská patrí kozmopolitné Torremolinos, ležiace v bezprostrednej blízkosti Málagy. Pôvodná ospalá rybárska osada sa premenila v živé letovisko s množstvom kaviarní, reštaurácií, krokodíliou farmou i moderným aqua parkom. Široké piesočnaté pláže sú omývané teplými vodami Stredozemného mora, ktoré je v tejto oblasti priezračne čisté.

Punc luxusu si uchováva elegantná Marbella, ktorej história siaha do roku 1485 a dodnes sa tu zachovala celá rada zaujímavých pamiatok. Mesto lemuje 27 kilometrov starostlivo udržiavaných piesočnatých pláží. Na väčšine z nich je návštevníkom k dispozícii plážový servis i služby stredísk vodných športov.

O poznanie kľudnejšie je prázdninové mestečko Nerja so známou vyhliadkou, zvanou Balkón Európy. Priamo pod vyhliadkou sa nachádza menšia piesočnatá pláž. Kúpeľné letovisko s krásnym historickým jadrom ma príjemne ospalú atmosféru.

Mekkou nudistov je letovisko Vera Playa, v ktorom je od roku 1990 oficiálne povolené opaľovanie sa bez plaviek. Nachádza sa tu i jediný nudistický hotelový rezort v Španielsku.

Roquetas de Mar ponúka okrem krásnych piesočnatých pláží, čistého mora, množstva obchodov a nočných klubov i hrad Castillo de la Roquetas, chrám Templo del Siglo XVIII postavený v 18. storočí či kostol Iglesia de Nuestra Seňora del Rosario. Pláže v letovisku sú pravidelne oceňované Modrou vlajkou EU, udeľovanou za čistotu a kvalitný servis.

Elegantné mestečko Mojácar, tvorené typickými bielymi domčekmi, má veľmi dlhú históriu, ktorá je tu cítiť doslova na každom kroku. Prvé známky osídlenia tu boli už v dobe bronzovej. Žili tu Feničania, Kartáginci, Gréci i Rimania. V okolí mesta sa nachádza 17 kilometrov nádherných piesočnatých i kamienkových pláží. Nájdete tu úseky pulzujúce životom, zátoky skryté zvedavým pohľadom, divoké skaliská i úseky určené vyznávačom nudizmu.

Obyvatelia Andalúzie sú, podobne ako väčšina Španielov, priateľskí, veselí a niekedy aj hluční. Svoju náklonnosť si vyjadrujú vrelými uvítacími bozkami . Z každého ich pohybu srší veľký životný optimizmus a radosť zo života. Radi sa bavia, jedia a vyžívajú sa v tanci a speve. Všetko domáce je pre nich symbolom tej najvyššej kvality a tak sa nemusíte báť ochutnať jedlo z pouličného stánku, víno od súkromného vinára i rybu na grile v zapadnutej horskej dedinke. Andalúzka kuchyňa sa od tej Španielskej v niečom významnom nelíši. I tu si môžete pochutnať na čerstvých plodoch mora, rybách, sušenej šunke, zelenine tej najlepšej kvality, olivách i citrusových plodoch. Typickým zástupcom miestnej kuchyne je ryžová paella, býčí chvost (rabo de toro), tapas tisíce a jednej chuti i osviežujúca zeleninová polievka gazpacho.

all inclusive Dovolenka

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.