Barcelona

Barcelóna, hlavné mesto španielského Katalánska, vyniká jedinečným kúzlom, ktoré zaručene uchváti každého návštevníka. Svoj podiel na tom majú jedinečné historické pamiatky, úchvatné architektonické diela, rozsiahle parky plné zelene, nikdy neutíchajúci ruch ulíc, príjemné reštaurácie a kaviarne lákajúce vyberanými lahôdkami. Barcelónu si určite zamilujete a zaručene sa budete chcieť do jej rušných ulíc vrátiť späť.

Katalánsko, jedna z najdôležitejších španielskych provincií, má rozlohu takmer 32 tisíc km².
Leží na severovýchode, v tesnom susedstve Pyrenejí a Stredozemného mora. Katalánsko sa od Španielska v mnohom odlišuje. Hovorí sa tu zvučnou katalánčinou, čo je taktiež románsky jazyk, no znie skôr ako zmes portugalčiny, taliančiny a španielčiny. Dejiny Katalánska sú odlišné od španielských. V priebehu občianskej vojny, v rokoch 1936 – 1939 bojovala väčšina obyvateľov proti frankistickým vojskám a Katalánsko malo i svoju vlastnú opozičnú vládu. Katalánci sú i dnes veľmi hrdí na svoj jazyk, tradície a pôvod, veľmi radi tvrdia, že sú iní ako Španieli. Spoločné majú pomalšie životné tempo, lásku k jedlu, k dobrému vínu a veľkú chuť do života. Katalánci sú tiež vášnivými fajčiarmi. Fajčia tu takmer všetci dospelí a nie zriedka vidieťfajčiť aj teenegerov.

Barcelóna bola založená v 3. storočí pred naším letopočtom kartágijským generálom Hamilkarom Barkasom a na jeho počesť niesla meno Barcino. Po roku 218 pr. n. l. obsadili mesto Rímania. V tej dobe bola hlavným mestom dnešná Tarragona. Ďalšími vládcami nad mestom boli Visigóti, týchto v 8. storočí vystriedali Maurovia. Významne sa do dejín mesta zapísal v 9. storočí prvý císar Barcelony Wilfred el Pelo. Z tej doby sa do dnes uchovali pozostatky rímskych hradieb. Od roku 1137 bola Barcelóna hlavným mestom aragónsko-katalánskeho kráľovstva, ktoré zaberalo takmer polovicu rozlohy dnešného Španielska. Až začiatkom 16. storočia sa stal metropolou Madrid. Od 19. storočia začal v Barcelóne čulý rozvoj priemyselnej výroby, boli postavené moderné obytné štvrte a ku slovu sa dostal architekt Antonio Gaudi, ktorého fantasmagorické výtvory pridali mestu originálnu tvár. Vznikli nové divadlá, výstavné siene, športoviská a múzeá. Raketový vzostup popularity nastal v Barcelóne v olympijskom roku 1992, ktorý pre ňu znamenal skvelú reklamu a veľký príliv turistov túžiacich spoznať všetky jej krásy.

Nepochybne najznámejšou pamiatkou je veľkolepá katedrála Sagrada Familia. Jej stavba začala v roku 1882 a doteraz nebola dokončená. Umelec sa do stavby ponoril natoľko, že odmietal pracovať s plánmi a riadil sa svojou bujnou fantáziou. Po jeho nečakanej smrti sa rozpútala vášnivá diskusia o tom, či by nebolo lepšie nechať stavbu nedokončenú. Stavebné práce i napriek tomu pokračujú ďalej a sú financované len z peňazí darcov. Plánované ukončenie by malo byť v roku 2026. Súčasťou mohutnej stavby, ktorá sa stala symbolom mesta, sú žlté ramena žeriavu. Do veží chrámu, z ktorých je úchvatný panoramatický výhľad na historické centrum, je možno vystúpiť po úzkych točiacich schodoch. Ďalšou z krásnych Gaudiho stavieb je elegantný dom Casa Milà, posledná Gaudiho svetská stavba, nesúca prvky secesie, španielského baroka a gotiky. Tiež extravagantný ako exteriér je aj interiér domu, kde je všetko prepracované do posledného detailu. V budove sa nachádza múzeum pripomínajúce jedinečné dielo Antonia Gaudiho. Ďalšia z majstrových stavieb pripomína obydlie rozprávkových bytostí. Nie nadarmo sa domu Casa Batlló, zdebenému trblietavými fasádami, fantastickými balkónmi, oblúkovými oknami a mozaikovými ornamentami hovorí Dom draka. Kroky väčšiny návštevníkov vedú neomylne do parku Güell, ktorého výzdoba je tiež Gaudiho dielom. Nachádza sa nad Barcelónou, na svahu hory Turo de Camel. Do krásnej prírody sú zakomponované mozaiky z glazovanej keramiky, lavičky fantazijných tvarov i Sieň sto stĺpov, pripomínajúcich jaskyňu. Uprostred záhrad čaká na návštevníkov Gaudiho dom, v ktorom sídli umelcovo múzeum. Gaudiho stavby sú vďaka svojej výnimočnosti zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Barcelóna to ani zďaleka nie je len Gaudi. Z doby najväčšiho rozkvetu mesta pochádza veľa gotických pamiatok. Gotická štvrť, ohraničená rímskymi hradbami, sa pýši takými skvostmi ako sú Katedrála Svätej Eulálie – patrónky mesta. Stavba katedrály začala v 13. storočí a trvala 200 rokov. V bohato zdobenom interiéri môžete vidieť vzácne obrazy Svätého Gabriela, Ambróza a Martina. Centrom celej štvrte je rušné námestie Plaça Reial, lemované budovami s podchodmi, kde sa skrýva množstvo obchodíkov, kaviarničiek a krčmičiek. V uliciach svoj talent predvádzajú pouliční muzikanti, žongléri, maliari a mímovia. Práve tu si môžete vychutnať niektorú z miestnych špecialít. Katalánskou špecialitou je bravčová klobáska botiffara, ktorá chutí najlepšie grilovaná. Menší hlad zaženiete v niektorom s tapas barov, ktoré ponúkajú množstvo druhov chutných jednohubiek. Nezabudnite určite ochutnať vynikajúce katalánske šumivé víno Cava, olivy, či údené mandle.
Veľké množstvo zaujímavých miest môžete vidieť na rozľahlom kopci, na ktorý môžete vyjsť lanovkou z prístavu, alebo cestu môžete zdolať aj peši. Sídli tu Múzeum katalánckeho umenia, olympijský štadión, extravagantná telekomunikačná veža Torre de Calatrava, spievajúca fontána Font Magica aj krásna botanická záhrada. Milovníci zvierat môžu namieriť svoje kroky do morského akvária, v ktorom je cez 8 000 druhov rýb a ďalších morských živočíchov. Veľmi obľúbená je aj miestna zoologická záhrada. Žiadny futbalový fanúšik by nemal vynechať návštevu legendárneho svätostánku FC Barcelóna. Najväčší európsky futbalový štadión, nazvaný Camp Nou je možné navštíviť a prehliadnuť si šatne, tlačové centrum, výstavu trofejí, hraciu plochu aj klubové múzeum.
Všetky chute a vône Barcelóny si vychutnáte na tradičných trhoch. Ten najväčší na najpestrejší je La Boqueria, ležiaci na hlavnej turistickej a nákupnej ulici La Rambla. Nachádza sa tu nespočítateľné množstvo stánkov s čerstvým ovocím, zeleninou, rybami, vajciami, údeninami, mäsom, vínom, olivami, sladkosťami.
Barcelóna má veľmi hustú dopravnú sieť. Po meste sa dá veľmi dobre cestovať metrom, električkami, atoubusmi, lanovkami, či prímestskými vlakmi.

all inclusive Dovolenka

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.