Costa Azahar

Costa del Azahar je turisticky vyhľadávaná časť španielskeho pobrežia, ležiaca na územi provincií Castellón a Valencia. Úradným jazykom je tu španielčina a katalánčina. Na 120 kilometrov dlhom pobreží môžete obdivovať malebné zátoky skryté medzi útesmi a široké pláže pokryté jemným zlatým pieskom. Pobrežie plynule naväzuje na obľúbenú Costa Bravu. Od Katalánska ho oddeľuje rieka Ebro, v ktorej delte sa nachádzajú rozsiahle zimoviská sťahovavých vtákov.

Oblasť Costa del Azahar je výnimočná tiež pre rozsiahle citrusové sady, ktoré dali celej oblasti smoje meno. Costa del Azahar znamená v preklade „pobrežie citrusového kvetu“. Zvlášť krásne sú poľnohospodárske oblasti na začiatku jari, kedy sa celý kraj zahalí do jemnej vône pomarančovníkov, podobnej zvodnému óderu jazmínu. A je to práve príjemné počasie, ktoré sem láka tisíce turistov. Po príjemne teplej jari nasleduje horúce leto, kedy teploty nezriedka atakujú 36 °C. Na pobreží Stredozemného mora je vzduch ochladzovaný miernym vánkom a pobyt tu je tak aj napriek vysokým teplotám znesiteľný. Vyššie teploty spolu s príjemne vyhriatym morom tu trvajú nezriedka až do polovice novembra. Práve toto obdobie je ideálne pre poznávanie historických pamiatok a prírodných zaujímavostí.

Do histórie oblasti sa nezmazateľne zapísali dávni Iberovia, Kartáginci, Rimania, germánske kmene Vizigótov a Arabov. Každý z týchto národov po sebe zanechal stopy v podobe unikátnych stavebných pamiatok, z ktorých niekteré sú zapísané na prestížnom zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jedným z najzaujímavejších miest v oblasti je bezpochyby Valencia. Toto tretie najväčšie Španielske mesto sa pýši prezývkou zelená oáza. A skutočne si tu aj uprostred turistickej sezóny nebudete pripadať ako v preplnenej Barcelone alebo v Madride. Veľkou mierou k tomu prispieva množstvo starostlivo udržiavaných parkov, z ktorých jeden bol vybudovaný priamo v odklonenom koryte rieky Turia. V rozsiahlom areáli sa nachádza športovisko, detské ihriská, fontány, piknikové lúčky, vonkajšie výstavné priestory aj priestranstvá s fontánami. Mesto bolo založené počas rímskej kolonizácie okolo roku 138 p.n.l. Veľkú zmenu priniesla nadvláda Arabov, ktorí sem prišli v roku 711 a usadili sa tu na 500 rokov. Veľký rozkvet zažilo mesto v druhej polovici 19. storočia, keď sa nakrátko stalo metropolou. K najzaujímavejším historickým pamiatkam mesta, ktorého centrum je zapísané na zozname UNESCO, patrí gotická budova La Llotja de la Seda, postavená medzi rokmi 1482 a 1548 na účely obchodu s hodvábom. Pre milovníkov moderného umenia by mala byť takmer povinná návšteva rozľahlého areálu Ciudad de las Artes y las Ciencias (Mesto umenia a vied), zahŕňajúceho športové areály, vedecké múzeum, botanickú záhradu a palác umenia. Na juh od Valencie sa nachádza jazero Albufera. Práve sem smerujú kroky miestnych obyvateľov, túžiacich po chvíľke relaxu v prírode. V zimných mesiacoch si môžete zalyžovať v modernom lyžiarskom areáli, ktorý leží asi 90 minút jazdy od mesta.

Elegantné historické centrum so zachovalými prvkami z rímskej minulosti vyvoláva spomienky na slávnu minulosť prístavného mesta Tarragona, ktoré bývalo hlavným rímskym mestom pre celý Pyrenejský poloostrov. Na brehu mora môžete vidieť zachovalý rímsky amfiteáter pochádzajúci z 2 storočia n.l., ktorý dodnes slúži ako miesto pre konanie divadelných predstavení. Úžas nad schopnosťami našich predkov vyvolá pohľad na dvojposchodový akvadukt Pont del Diable, klenúci sa v 2 poschodiach v dĺžke 215 metrov. Práve tieto stavebné skvosty dopomohli mestu k zápisu na zoznam UNESCO. Len niekoľko kilometrov od Tarragony sa nachádza jeden z najmodernejších zábavných parkov v Európe. V areáli inšpirovanom zaujímavými svetovými destináciami si môžu návštevníci užiť najrýchlejšiu európsku horskú dráhu, tobogány, vodné atrakcie, moderné detské ihriská a zaujímavé divadelné vystúpenia.

Pobrežie Costa del Azahar láka tiež vyznávačov aktívneho životného štýlu. Veľmi obľúbené je najmä medzi golfistami, ktorí si svoju obľúbenú zábavku môžu užívať v priebehu celého roka. Zaujímavo riešené ihrisko, citlivo zasadené do malebnej krajiny, vytvárajú spolu s dokonalým servisom ideálne podmienky pre úspešnú hru. Prímorské letoviská ponúkajú pestrú paletu vodných športov a množstvo cyklociest. Najkrajší pohľad na svet je z konského sedla a tak si v niektorých letoviskách môžete užívať prechádzky pozdĺž pláží.

Divokosť a rozmanitosť tunajšej prírody môžete okúsiť pokiaľ sa vydáte do Národného parku La Sierra de Irta, ležiaceho južne od letoviska Peñiscola. Tunajšie lúky voňajú divokým tymiánom a horské masívy sa nakláňajú až k pobrežiu. Jedinečné prostredie láka veľké množstvo vtákov, plazov a obojživelníkov. Behom prechádzok romantickou krajinou narazíte aj na radu zrúcanin a archeologických nalezísk. K tým najkrajším patria hrady Magdalena de Pulpis či Alcalá, z ktorého je úchvatný výhľad na Stredozemné more. Celá oblasť je popretkávaná hustou sieťou cyklotrás a trás pre pešiu turistiku.

Svoj povestný šarm rozohráva pobrežie Costa del Azahar tiež v turistických letoviskách.

Letovisko Peňíscola je považované za jedno z najkrajších v Stredomorí. Svoj diel na tom nesie aj panoráma templárskeho hradu zo 14. storočia. Bohatá história tu na vás dýcha na každom kroku. Tunajšia pláž Playa Note okúzľuje návštevníkov jemným pieskom a blankytne modrým morom. Výnimočný zážitok si odnesú návštevníci niekterej z tradičných osláv, ktorých sa v meste koná v priebehu roka hneď niekoľko. Bohatstvom a farebnosťou vyniká nad ostatnými fiesta zasvätená patrónke mesta Ermitane. Neoddeliteľnou súčásťou osláv je aj vynikajúce jedlo. Tunajšiu kuchyňu najlepšie charakterizujú morské ryby, plody mora, čerstvá zelenina a vynikajúce víno.

Oropesa, ležiaca 90 km na sever od Valencie, ponúka okrem širokých pláží aj romantické prechádzky úzkymi uličkami, výhľad na rozľahlé pomarančové sady a bujarý nočný život. Z množstva barov, krčmičiek a tanečných terás si každý vyberie tú svoju. Nezabúdajú tu ani na športovcov, ktorí si môžu vyberať z nespočetného množstva vodných športov. Miestne pláže sa pýšia Modrou vlajkou EÚ, ktorá je udeľovaná za čistotu a kvalitný servis.
Benicássim upúta na prvý pohľad luxusom. Svoje sídla si tu v 19. storočí nechali stavať príslušníci bohatých valencijských rodín. Dotyk luxusu zažijete aj behom prechádzky po prímorskej kolonáde. Množstvo obchodíkov a drahých reštaurácií sa tu strieda s nočnými klubmi a elegantnými kaviarňami. Dlhé pláže s pozvoľným vstupom do mora sú ideálnym miestom pre menej skúsených plavcov a najmladších návštevníkov. Zábavu si môžete užiť v modernom akvaparku. Veľmi obľúbené je aj tunajšie 18 jamkové golfové ihrisko.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.