Costa Blanca

Pobrežie Costa Blanca je obľúbená časť Španielska, rozprestierajúca sa na území provincie Alicante. Okúzli vás rýdzou esenciou stredomorskej atmosféry. Turisti sa tu môžu tešiť na krásne pláže pokryté jemnými okruhliakmi, či jemným bielym pieskom. Stredozemné more okúzli pestrým podmorským životom i priezračnou vodou. Na svoje si prídu aj obdivovatelia pamiatok, panenskej prírody alebo i vyznavači bujarej nočnej zábavy. Na 240 kilometroch ponúka Cosa Blanca ideálne miesto k odpočinku, zábave aj relaxácii.

Územe Bieleho Pobrežia – ako znie preklad zo španielčiny, siaha od mesta Denia po Pilar de la Horadada. Svoj názov získalo pobrežie podľa typických bielych dediniek rozosiatych vo vnútrozemí. Severná časť územia, nazývaná Marina Alta zaujme predovšetkým vysokými horskými masívmi, vytvárajúcimi strmé skaly a útesy v tesnej blízkosti pobrežia. Južná časť začínajúca v meste Alicante, okúzli typickými širokými plážami, ktoré sú obľúbené slnka chtivými turistami od jari do neskorej jesene. Vďaka 300 slnečným dňom v roku, teplým letám a miernym zimám tu opaľovacia sezóna takmer nekončí. Úradným jazykom je tu španielčina a valencijčina, ktorá je považovaná za dialekt katalánčiny. Tento romanský jazyk vám na prvé počutie môže pripomínať taliančinu, či potrugalčinu.

Slnečné počasie aj dostatok zrážok v zimnom období prajú poľnohospodárstvu. To sa v tejto oblasti zameriava predovšetkým na pestovanie pomarančov, mandlí, olív a viniča. V okúzlujúcom mestečku Gata de Gorgos môžete ochutnať tradičný likér Mistela vyrábaný z viniča muškátu. Mesto Callosa dén Sarria, ležiace na križovatke ciest z pobrežia do vnútrozemia, vyniká pestovaním sladkej mišpule. Je považované za hlavné mesto týchto oranžových aromatických plodov. Vyrábajú tu z nich chutné marmelády a sladký likér. Pre tie najlepšie vína sa oplatí merať cestu do dediny Jalon, ležiacu v rovnomennom údolí. Len 20 minút jazdy od pobrežia sa nachádza preslávená vinárska oblasť, kde si môžete vychutnať iskrivé vína v niektorej z typických vínnych pivničiek. Zaujímavá je aj prechádzka dedinou, ktorá bola viac ako päťsto rokov pod arabskou nadvládou. Z tohto obdobia sú uchované dva hrady a množstvo domov, ktoré majú prvky orientálneho slohu. Jar je ideálnym obdobím na návštevu, vtedy je celé údolie pokryté ružovými a bielymi kvetami mandlí. Polop de la Marina je ďalšou bielou obcou, ktorá dala meno celej oblasti. Taktiež miestne historické centrum nedáva zabudnúť na maursku minulosť. Určite nevyhnutnosťou je návšteva niektorej z hrnčiarkych dielní a slávnej fontány s 221 prameňmi. Tento klenot je právom považovaný za jedno z najfotenejších miest na zemi.

Príroda v oblasti Costa Blanca ozaj čaruje, a tak môžete navštíviť aj niekoľko národných parkov. Mestečko Calpe s ikonickou vápencovou skalou Peñón de Ifach, vo výške 332 metrov nad morom, je považovaný za symbol Bieleho pobrežia. Oblasť bola v roku 1987 vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Na území s rozlohou 4,5 km² tu rastie cez 300 druhov rastlín a svoj domov tu našli čajky či sokoly. Národný park El Hondo, ležiace v lagúnovej oblasti Elche, je rájom vodného vtactva. Striedajú sa tu palmové háje, soľné bažiny i rozsiahlé oblasti pokryté rákosím. Práve tu môžete zažiť nezabudnuteľné západy slnka. Tí najväčší šťastlivci môžu zbadať aj pameniaky či volavky. Do Národného parku Las Lagunas de la Mata prichádzajú návštenvíci túžiaci vidieť ružové vody jazera využívaného k ťažbe soli. Tu tiež môžete zbadať hniezdiace plameniaky a rôzne druhy vzácnych vtákov. Najmä pre deti bude nezabudnuteľným zážitkom návšteva Safari Parku Aitana, ležiaceho v nádhernom horskom prostredí. V priestranných výbežiskách, napodobňujúcich prirodzené podmienky, tu žijú žirafy, zebry a celá rada ďalších afrických zvierat. Najlepšou hodinou k návšteve je tretia hodina popoludní, kedy prebeha kŕmenie. Veľkým zážitkom je už len samotná cesta neobývanou horskou krajinou.

Obľúbeným výletným cieľom je tiež ostrov Isla de Tabarca, vzdialený 22 km od Alicante. Ostrovček bol využívaný ako základňa barberských pirátov. Mestečko tu bolo založené v 18. storočí. Do dnes sa tu zachoval kostol a hradby. Okolie ostrova bolo vyhlásené za morskú prírodnú rezerváciu. Svoj domov tu má ohrozený tuleň stredomorský. K tradičným morským špecialitám tu patrí lahodný pokrm El Caldero, pripravovaný z ryže, paradajok, cesnaku, sušených papričiek a rýb. Costa Blanca vyniká taktiež svojimi historickými pamiatkami.
Tie najkrajšie sú vo Valencii, najväčšom pobrežnom meste. Pri pohľade na prepychové paláce nebudete pochybovať o bohatstve, ktoré mestu prinášal obchod s hodvábom. Je to práve prekrásna budova hodvábnej burzy Lonja de la Seda, ktorá priniesla Valencii zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Za návštevu stojí katedrála z 13. storočia, so svojou 68 metrov vysokou vežou El Micalet, z ktorej je úchvatný výhľad na celé mesto. Pravú atmosféru Španielska zažijete návštevou jednej z najväčších európskych tržníc. Nakúpiť tu môžete čerstvé ovocie, zeleninu, orechy, ryby a morské plody. Započúvajte sa do energického hlaholu miestnych predavačov, ktorý dávajú do predaja celý svoj španielský temperament. Jedným zo španielských špecifík je aj korida. Nádhernú býčiu arénu a múzeum koridy môžete navštíviť neďaleko hlavnej vlakovej stanice. Nezabudnite sa zastaviť v niektorej z miestnych kaviarničiek a vychutnať si výbornú čiernu kávu, paellu s morskými plodami, či slávne jednohubky nazvané tapas. V meste sa tiež nachádza najväčšie oceánium v Európe. Dajú sa tu vidieť obrovské akvária s viac než 45 000 zástupcami podmorského sveta.
Komornejšou atmosférou ovplýva mestečko Altea, ktorého dominantou je kostolík Nuestra Senora del Conduelo s charakteristickou modro bielou strechou. Romantické duše zaplesajú pri prechádzke krivoľakými uličkami, lemovanými umeleckými obchodíkmi, kaviarničkami a ateliérmi. Prístavné mesto Alicante vzniklo z pôvodnej rybárskej dedinky. Dnes tu má svoj domov 300 000 obyvateľov. Tí sú právom hrdí na svoje mesto, nad ktorým sa na skale vyníma zrúcanina hradu Santa Barbara. Tu sa nachádza rozsiahla zbierka sôch. Milovníci umenia môžu navštíviť Museo de la Aseguarda, kde sú vystavené diela Pabla Picassa, Miró, Kandinsky alebo miestneho umelca Eusebia Sempereho. Len 20 kilometrov od Alicante leží mestečko Elche, ktoré prezývajú palmové srdce Európy. Nachádza sa tu najväčší palmový háj na starom kontinente s viac ako 200 tisíc datľovými palmami. Tiež ho môžete nájsť v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Najnavštevovanejším turistickým letoviskom na Costa Blanca je Benidorm, ležiace 140 km na juh od Valencie. Rušné letovisko, lemované radami mrakodrapov obklopujú zo všetkých stran hory, čo má za následok veľmi stabilná klíma. V pribehu sezóny tu teplota mora často dosahuje 26°C. Dlhé pláže pokryté jemným pieskom, nad ktorými vlajú Modré vlajky, s pozvoľným vstupom. Na svoje si prídu aj vyznavači vodných športov či šnorchlovania. Samzrejmosťou je dokonalý plážový servis. Pre deti sú k dispozícií zábavné parky, či moderné ihrisko. Golfistom sú k dispozícií dve moderné golfové ihriská.
Letovisko Torrevieja sa pýši 20 km dlhou piesočnatou plážou, množstvom reštaurácií, nočných klubov i stredisiek vodných športov. Obľúbeným cieľom výletov je soľná baňa, ktorá spoločne s rybolovom dávala obživu miestnym obyvateľom.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.