Costa Brava

Foto - Aqua Hotel Onabrava & Spa
Foto - Aqua Hotel Onabrava & Spa Costa Brava

Costa Brava patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie prázdninové oblasti Španielska. Nejsevernejšia časť španielskeho pobrežia, tiahnuca sa od francúzskych hraníc až k letovisku Blanes, leží na územi Katalánska. Oblasť neostáva nič dlžná svojmu názvu, ktorý v preklade znamená divoké pobrežie. Na 220 kilometrov dlhom pobreží, omývanom Stredozemným morom, sa striedajú dlhé piesočnaté pláže, malebné zátoky aj divoké útesy. A práve veľká rozmanitosť, množstvo kultúrnych pamiatok, skvelá kuchyňa, prvotriadna kvalita poskytovaných služieb a krásne pláže sú hlavným dôvodom ku návšteve tejto krásnej krajiny.


Katalánsko patrí k hospodársky najvyspelejším oblastiam Španielska. Veľký podiel na tom majú príjmy z cestovného ruchu. Ku masovej obľube prispieva veľmi príjemné podnebie poskytujúce až 320 slnečných dní v roku. Leto tu trvá od júna do septembra a priemerná teplota se pohybuje okolo 25°C. Jeseň je veľmi teplá a až s blížiacim sa novembrom teploty klesnú na 16°C. More ale ostáva stále príjemne teplé a vhodné na kúpanie. Zimy sú mierne. Najchladnejším mesiacom býva január. Jar prináša príjemné teploty medzi 16-21°C. Aj mimo hlavnej letnej sezóny sa tu tak dá tráviť príjemný čas na pláži, športovaním alebo poznávaním pamiatok.

K obľúbeným športovým aktivitám patrí okrem vodných športov a cyklistiky aj golf. Golfové ihriská v oblasti Costa Brava patria medzi európsku špičku. K tým najlepším patrí 18 jamkové majstrovské ihrisko Club de Golf Peralada, ležiace v blízkosti malebného historického mestečka Peralada. Takmer každé letovisko ponúka množstvo vyžitia pre najmenších návštevníkov. Ako v raji si budú pripadať všetci milovníci vodných radovánok v zábavnom parku Water world, ležiacom v letovisku Lloret de Mar.

Práve prístavné mesto Lloret de Mar patrí medzi najnavštevovanejšie letoviská Costa Bravy aj celého Španielska. Elegantné letovisko si získava svojich klientov dlhou piesočnatou plážou lemovanou palmami, priezračne čistým morom, bohatým nočným životom i modernými ubytovacími kapacitami. Úzke uličky prekypujú množstvom obchodíkov, kaviarní, reštaurácií a barov. K dispozícii je aj celá rada športových zariadení – tenisové kurty, minigolf, squash či bowling. V blízkosti mesta sa nachádza zábavný park Marineland, známy svojimi zábavnými programmi s delfínmi alebo tuleňmi.

Tossa de Mar je stelesnením romantiky. Nájdete tu pozostatky stredovekej pevnosti aj ikonický maják. Úzke uličky, lemované kamennými domčekmi, priam lákajú k pokojným prechádzkam zakončeným v niektorej zo štýlových reštaurácií. Kúpať sa môžete v malebnom zálive, ktorý je pokrytý hrubším pieskom. Miestne pláže sú pravidelne oceňované Modrou Vlajkou EÚ, ktorá sa udeľuje za čistotu a kvalitu vody. Na konci letoviska se nachádza malebná plážička Es Codolar, zasadená medzi divoké skaliská. Práve tato časť pobrežia má najlepšie podmienky pre potápanie či šnorchlovanie. V auguste sa tu koná obľúbený Medzinárodný hudobný festival. V miestnej galérii a mestskom múzeu si môžete prehliadnúť vzácne antické vykopávky aj obrazy Marca Chaglla.

Blanes - najjužnejšie letovisko na Costa Brava má o niečo komornejšiu atmosféru. Pôvodne malá rybárska osada je dodnes známa svojimi rybárskymi trhmi. Dominantu mesta tvorí zrúcanina hradu Sant Juan. Nachádza sa tu aj známa botanická záhrada Mar i Murtra, založená v roku 1920. Priamo uprostred mesta sa v mori nachádza skalnatý útes Sa-Palomera, ktorý delí mestské pláže na 2 úseky. Široká piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora je ideálna pre rodiny s deťmi a menej zdatných plavcov.

Costa Brava ponúka okrem krásnych pláží tiež celú radu historických skvostov. Určite by ste si nemali nechať ujsť návštevu Barcelony. Hlavné mesto Katalánska poskytuje veľké množstvo zaujímavých miest. Nájdete tu mimo iného tiež významné stavby architekta Antonia Gaudího, vrátane najznámejšej katedrály Sagrada Familia, na ktorej začali práce už v roku 1882 a trvajú dodnes. Futbaloví fanúšikovia by nemali vynechať prehliadku futbalového svätostánku – štadióna FC Barcelona. Nesmierne bohatá na pamiatky je tiež ulica Passeig de Gràcia, v ktorej sa skveje unikátny Casa Batlló – prepychový dom vytvorený v roku 1904 Antoni Gaudím. V meste pôsobila celá rada ďalších svetoznámých umelcov. Patril medzi nich aj preslávený maliar a sochár Pablo Picasso, ktorého diela si môžete prehliadnuť v Picassovom múzeu.

Ďalším zo slavných katalánskych rodákov je velikán svetového surrealizmu Salvador Dalí. V jeho rodnom meste Figueres, ležiacom len 40 km od Girony, je mu venované múzeum a divadlo. Práve tu pochopíte Dalího motto, že v umení je dovolené všetko.

Jedným z najzaujímavejších miest severovýchodnej časti Katalánska je nádherná Girona. Hlavné mesto provincie s rovnakým názvom. Vznikla zo starovekého mesta Gerunda, které pred viac ako 2000 rokmi založili iberskí obyvatelia Pyrenejského poloostrova. Historické centrum je obdivuhodne zachovalé. Natáčalo sa tu aj niekoľko epizód populárneho seriálu Hra o tróny. Nechajte sa okúzliť veľkolepou katedrálou Panny Márie či kostolom Sant Martí.

Návšteva prímorských letovísk ani historických skvostov by nebola kompletná bez ochutnávky miestnej kuchyne. Tá katalánska je ovplyvnená rôznorodosťou oblastí. Inú kuchyňu okúsite v horských dedinkách, v úrodných nížinách alebo na pobreží mora. Španieli sa v jedle a pití vyžívajú a radi a dlho o ňom rozprávajú. Zbožňujú oslavy každého druhu a bohato prestretý stôl. Pri potravinách kladú veľký dôraz na ich čerstvosť. Pri stánkoch s občerstvením často narazíte na patates braves, obdobu našich hranoliek, s exoticky voňajúcou omáčkou. Vegetariáni zajasajú nad Escalivadou, ktorá je pripravená z baklažánov, paradajok a papriky. Tradičným pokrmom pre celú oblasť Španielska je paella s morskými plodmi. Sladkú bodku na záver zaistí crema catalana – puding s extra chrumkavou karamelovou kôrkou. A pretože je Katalánsko zemou vína, nezabudnite ochutnať šumivú Cavu alebo ktorékoľvek z vín pochádzajúcích z oblasti Prioratu. Práve odtiaľ pochádza to najlepšie katalánské víno.

Katalánci sú veľmi hrdí na svoj jazyk a kultúru. Katalánský jazyk je ľubozvučnou zmesou španielčiny, francúzštiny a taliančiny. Majte na pamäti, že používanie pozdravov v španielčine môže byť považované, najmä vo vnútrozemí, za neuctivé. Jednoduchá fráza A mi m’agrada el català (páči sa mi katalánčtina) vám zaručene otvorí cestu k srdciam miestnych obyvateľov.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.