Costa De La Luz

Veľmi obľúbená časť španielskeho pobrežia – Costa de la Luz, sa nachádza na juhu, pri pobreží Atlantického oceánu. Rozkladá sa medzi Cádizom a Tarifou a je dlhá 90 km. Pobrežie svetla vďačí za svoj názov veľkému počtu slnečných dní. Veľmi svetlú farbu má jemný piesok, pokrývajúci 200 kilometrovú nádhernú pláž. Na rozdiel od susedného Costa del Sol tu panuje skôr kľudná a zasnená atmosféra. Jedinečné sú aj tunajšie pamiatky.

Pobrežie Costa de la Luz sa delí na dve časti – Hualvské a Cádizské. Na jednej strane ju ohraničujú hranice Portugalska a na druhej siaha takmer na úroveň Gibraltaru. Je súčasťou Andalúzie. Hlavným mestom je historický Cádiz. Úradným jazykom je španielčina. Príroda Andalúzie je veľmi rozmanitá a strieda sa tu vyprahnutá krajina so zeleným údolím, močiarmi, ďalej lesy a horské štíty. Skutočne okúzľujúca je krajina v národnom parku Doňana, ktorý sa rozkladá pri rieke Guadalquivir. Na území s rozlohou 543 kilometrov sa rozprestierajú krásne pláže, piesočné duny vysoké až 40 metrov, močiare a miešané lesy. Rozsiahle močiare poskytujú domov mnoho druhom vtákov. Na svojej ceste do Afriky tu každoročne odpočíva až šesť miliónov operencov. K tým najzaujímavejším určite patria plameniaci. Veľmi dobre sa tu darí aj veľkému počtu obojživelníkov, či cicavcov. Symbolom parku je vzácny rys (Lynx pardinus). Nádhernými prírodnými scenériami okúzľuje návštevníkov vápencová oblasť Sierra de Grazelema. Tunajšie jaskyne, krásne útesy a hlboké údolia sú dokonale fotogenické. Za pozornosť stojí najväčšia andalúzska jaskyňa Hundiceco-Cato. Svoju dramatickú tvár ukáže pobrežie na území národného parku La brena y Marismas del Barbate. Strmé útesy zarastené gigantickými píniami vedú až k romantickému rybárskemu prístavu.
Neopakovateľnú atmosféru majú krivoľaké uličky andalúzskych miest a malebné horské dedinky. Hlavné mesto Cádiz okúzli svojou polohou na poloostrove, obklopenom z troch strán vodou. Mesto poslúžilo ako kulisa pri natáčaní filmu o Jamesovi Bondovi. Najlepším časom pre návštevu mesta je prelom februára a marca, kedy sa koná tradičný karneval. Ulice mesta sú plné sprievodov masiek, pouličných umelcov, stánkov s občerstvením, tanečníkov flamenca a hudobníkov. Jedným z významných miest v meste je tunajší prístav, ktorý využívali obchodníci – dávni Feničania, Rimania či Arabi. Z prístavu vyplával na svoje dobrodružné výpravy aj Krištof Kolumbus. Krásna je mohutná mestská katedrála s veľkolepou zlatou kopulou, ktorej výstavba trvala dlhých 100 rokov. Z neďalekej veže La Torre de Pointe je nádherný panoramatický výhľad na celé mesto. Za pozornosť stoja vznešené sídla Casa del Almirante a Casa de las Cadenas. Okúzľujúce sú aj mestské pláže. Pobrežie v okolí mesta lemuje 7 kilometrov udržiavaných piesočných pláží. Najobľúbenejšia je Playa La Victoria s výborným plážovým servisom a strediskom vodných športov. Rozľahlá Playa El Chato je vďaka priaznivým poveternostným podmienkam doslova magnetom pre milovníkov windsurfingu či kitingu.
Meno Krištofa Kolumbusa je nezmazateľne zapísané aj v histórii prístavného mesta Huelva. Socha moreplavca stojí na východnom konci mesta, na výbežku Punta del Sebo. Neďaleko tohto miesta začal Kolumbus svoju výpravnú cestu smerom do Indie, v priebehu ktorej objavil Ameriku. Tunajší prístav svojou rozlohou je druhý najväčší. Mesto bolo založené Feničanmi pred viac ako 3 000 rokmi. V neskorších rokoch tu Kartagijci a Rimania objavili nálezisko vzácnych druhov rúd a minerálov. Historické centrum zdobí celá rada zaujímavých stavieb. Zvony katedrály La Merced hrajú každú celú hodinu melódie flamenca. Kostoly Sv. Pedra a Concepción boli postavené v 16. storočí. Elegantný rímsky ekvadukt slúži k zásobovaniu mesta vodou až do dnešných dní. Pravú atmosféru nasajete v prebehu návštevy trhov, či býčej arény.
Rajom surfovania je mestečko Tarifa, ktoré leží len 14 kilometrov od afrického pobrežia. Starú časť mesta obklopujú mohutné hradby. Celé mesto má neopakovateľnú atmosféru, ktorú dokresľujú arabské pamiatky. Zaujímavý je ostrov Isla de las Palomas (Holubí ostrov), ktorý oddeľuje Atlantik od Stredozemného mora. S pevninou je spojený umelo vytvorenou hrádzou. Nachádzajú sa tu aj pamiatky fenických hrobov. Od roku 2003 je územie ostrova vyhlásené za Národný park.
Mesto El Puerto de Santa Maria je situované na brehu rieky Guadalete. Okúzľuje bohatou históriou, množstvom pamiatok a krásnou prírodou. O meste sa píše v Homérovej Odyssee – mal ju založiť Menestheus po úteku z Trójskej vojny. Starí Feničania, Rimania a Arabi sa tu venovali predovšetkým ťažbe soli. Mestský prístav zdobí replika Kolumbovej karavely menom "La Niňa". Práve odtiaľ sa vydal moreplavec na svoju druhú výpravnú plavbu do Ameriky. Veľmi obľúbená je tunajšia botanická záhrada La Victoria s množstvom kvetinových záhonov, kríkov, paliem, ktoré poskytujú v sparnom lete tieň. Centrum mesta lemujú obchody, reštaurácie, kaviarne a bary. V tunajších podnikoch si môžu návštevníci vychutnať vína a Sherry z produkcie miestnych vinárov. K tým najznámejším patria Osborne a Terry. Pravidelne sa tu konajú festivaly vína a tanca Ferria del Vino Fino. August a máj patrí býčím zápasom. Veľmi príjemný je pobyt na miestnych piesočných plážach.
Letovisko Novo Sancti Petri je známe všetkým milovníkom golfu. Práve tu sa nachádza jeden z najlepšie vybavených európskych golfových rezortov. Elegantné 36 jamkové ihrisko je navrhnuté architektom Severianom Ballesterosom, preverí schopnosti aj tých najlepších hráčov. Samozrejmosťou je moderý a dokonalý servis. V okolí mesta sa nachádzajú i ďalšie golfové ihriská.
Rybárska dedinka El Rompido je právom považovaná za jedno z najmalebnejších miest na pobreží. Práve tu sa nachádzajú najkrajšie pláže Andalúzie. Je súčasťou chránenej oblasti Flecha del Rompido. Rieka Piedras tu vytvorila početné močiare, lemované borovicovými hájmi i piesočnými dunami. Okolie rieky je domovom množstva druhov vtákov, obojživelníkov a vzácnych rastlín. Nachádzajú sa tu tiež dve pekné golfové ihriská.
Mestečko Chipiona sa preslávilo nielen svojimi širokými plážami, ale aj ikonickým majákom. Ten, so svojou výškou 69 metrov je najväčšou stavbou svojho druhu v Španielsku a tretia najväčšia na svete. Z vrcholu majáka je krásny výhľad na celé pobrežie. Nevšedný pôvab má aj kláštor The Monastery of Nuestra Seňora de Rekla, či hrad Chipiona Castle. Počas januára a februára prechádza mestom niekoľko tradičných karnevalových sprievodov
Andalúzia patrí medzi najteplešie miesta Európy, v letných mesiacov tu teploty presahujú aj hranicu 50 stupňov. Pobrežie Costa de la Luz ochladzuje vietor vanúci od Atlantiku, tak je tu v lete príjemnejšie. Miera zima tu plynule prechádza do jari, kedy celý kraj rozkvitá kvetinami. Teploty sú okolo 20 stupňov a sú ideálne pre golfistov a milovníkov pamiatok. Príjemná klíma nahráva aj pestovateľom viniča, citrusových plodov, či olív. Tunajšie viniče patria medzi najlepšie, čo sa na Pyrenejskom ostrove vypestuje. Vynikajúce je miestne cherry, moscatel, či omamne voňajúca manzanilla. Miesta kuchyňa je veľmi zdravá. Reštaurácie ponúkajú množstvo pokrmov z čerstvých rýb, morské plody, sušenú šunku, tradičné tapas, zeleninové gazpacho a výborné sladké dezerty. K tým najznámejším patrí karamelový krém tocino de cielo.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.