Costa Dorada

Aparthotel_Playa_Dorada15
Costa Dorada

Costa Dorada je obľúbená turistická destinácia, ležiaca v južnej časti Katalánska, na pobreží Stredozemného mora. Tunajšie pobrežie má odlišný charakter, od známejšieho Costa Brava. Jedná sa o oblasť, ležiacu 110 kilometrov na juh od Barcelony. Pobrežie je menej skalnaté a návštevníci ocenia nádherné piesočnaté pláže a blankytne modré more. Práve vďaka zlatistému piesku dostala oblasť svoj názov. Costa Dorada znamená v preklade zlaté pobrežie.


Katalánsko je jednou z najdôležitejších španielskych provincií. Leží v susedstve Pyrenejí a Stredozemného mora. Katalánsko sa od zvyšku Španielska v mnohom odlišuje. Úradným jazykom je katalánčina, románsky jazyk výrazne ovplyvnený pôvodnými Ibermi, Keltmi a Germánmi. Aj dejiny Katalánska sú v mnohom odlišné od zvyšku Španielska. V Katalánsku je tradičné veľké zastúpenie chemického, textilného a kovospracujúceho priemyslu. Katalánci sa vymedzujú ako samostatný národ a sú veľmi hrdí na svoj jazyk. V prípade turistov je španielčina tolerovaná. Najmä staršia generácia ocení s vďačnosťou, pokiaľ sa naučíte pár základných fráz v katalánčine.

Príjemné je aj tunajšie podnebie. Letá sú tu suché s priemernými teplotami atakujúcimi 26°C. Teplý vzduch na pobreží ochladzuje osviežujúci morský vánok. Mierne a daždivé zimy tu končia už na konci januára. S príchodom jari ožije kraj kvetmi miliónov mandľovníkov, zvukom bzučiacich včiel a spevom vtákov. Práve toto obdobie je ideálne pre poznávanie prírodných krás a historických zákutí tejto malebnej krajiny.

To najlepšie z katalánskej prírody môžete vidieť v Národnom parku v povodí rieky Ebro (Parc Natural del Delte de l´Ebre) . Rozsiahle mokrade so slanými aj sladkovodnými jazerami sú domovom mnohých druhov vtákov vrátane plameniakov. Povodie rieky je veľmi bohaté na ryby a je tak vyhľadávaným miestom milovníkov rybárčenia.

Správnym centrom celej oblasti je historická Tarragona s radou antických a stredovekých pamiatok a s populárnymi býčimi zápasmi. Elegantné mesto, ktorého korene siahajú až do tretieho storočia pred Kristom vás okúzli. Skutočnou perlou je miestna katedrála, postavená v 12. storočí v románskom štýle. Jej fasáda s ozdobným portálom a ružovým oknom patrí k symbolom mesta. Dych vyrážajúcu atmosféru zažijete tiež počas návštevy rímskeho amfiteátra, vytesaného do skaly ako čiastočku mora. Pre radosť tisícov divákov sa tu konali gladiátorske zápasy, divadelné predstavenia aj verejné popravy. Za mestom stojí za to navštíviť mimoriadne zachovalý akvadukt. Historické centrum mesta sa vďaka svojej výnimočnosti zapísalo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V blízkosti Tarragony sa nachádza tiež pláž La Mora, ktorá patrí medzi najkrajšie v krajine. Viac než 500 metrov dlhé pobrežie, pokryté zlatistým pieskom je omývané priezračne čistým morom. Z pláže obklopenej zeleňou je pekný pohľad na neďaleký stredoveký hrad.
Najstaršími pamiatkami celého Katalánska sú jaskynné maľby pochádzajúce z obdobia neolitu. Vidieť ich môžete v kopcoch nad obcou Tivissa. Práve tu boli pravdepodobne ideálne podmienky pre založenie neolitického sídliska. Návštevníci môžu cez mrežu nahliadnuť do jaskyne, na ktorej stenách sú dodnes viditeľné kresby zvierat. Z priestranstva pred jaskyňou je nádherný panoramatický výhľad na krajinu.
Za návštevu stojí tiež malé romantické prístavné mestečko Sitges, ktoré okúzľuje návštevníkov celou radou historických pamiatok, módnymi obchodmi, štýlovými reštauráciami, veľkolepým karnevalom a uvoľnenou atmosférou. Nádherné je aj tunajšie pobrežie. V letovisku sa nachádza 17 pláži, vrátane jednej nudistickej. V minulosti bolo vyhľadávaným miestom stretávania sa katalánskych umelcov. Dnes se jedná o najobľúbenejšie gay letovisko španielskej pevniny. Príjemné letné počasie si tu môžete užívať od mája až do konca októbra.
Najobľúbenejším letoviskom na pobreží Costa Dorada je Salou. Historické centrum so strážnou vežou Torre Vella zo 16. storočia prechádza do turistickej zóny s mnohými penziónmi a hotelmi. Tunajšie široké piesočnaté pláže sú vhodné i pre rodiny s deťmi. Pobrežie sa tu zvažuje do hĺbky len veľmi pozvoľna. Výnimočnou atrakciou je tiež novo postavený zábavný komplex Port Aventura, najväčší zábavný park v krajine. Návštevníci sa tu môžu tešiť na celú radu vodných atrakcií, tobogánov, divokú rieku, horské dráhy, detské ihrisko, divadelné a hudobné vystúpenia aj množstvo tematických reštaurácií. Večerné prechádzky mestom ozvláštni originálna svetelná fontána.

La Pineda je vzdialená 5 kilometrov od centra Salou, s ktorým je propojená pravidelnou autobusovou dopravou. O niečo kľudnejšie letovisko sa okrem pekných pláži môže pochváliť tiež vodným parkom Aquópolis s delfináriom a mnohými vodnými atrakciami pre deti aj dospelých. Veľmi populárne sú aj miestne plážové diskotéky.

Cambrils je bývalá rybárska osada, ktorá sa postupom času zmenila na vyhľadávané prázdninové letovisko. Svoju ospalú atmosféru si ponechala dodnes. Veľkou výhodou je vynikajúce dopravné spojenie so susednými letoviskami. Cambris je veľmi populárna najmä medzi labužníkmi. Miestne reštaurácie sa doslova predháňajú v ponuke najčerstvejších morských plodov, tapas a dezertov s exoticky znejúcimi názvami.

Jedným z tradičných katalánskych pokrmov je pa amb tomaquet (biely chlieb potretý paradajkovou pastou a olivovým olejom), ktorý dokonale odráža jeden z rysov národnej povahy. Katalánci veľmi neradi plytvajú jedlom a tak je ich miestna kuchyňa bohatá na rôzne druhy omeliet či zeleninových polievok. Kulinárskym skvostom sú pokrmy pripravované z rýb či morských plodov. Na jeseň sa v uliciach miest aj v domácnostiach hojne konzumujú pečené gaštany.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.