Costa del Maresme

Okúzľujúcu časť španielskeho pobrežia Costa del Maresme, ležiacu na severovýchode krajiny, oddeľuje od známejšej Costa Bravy ústie rieky Tordera. Zlaté pobrežie začína pri Mongrate, neďaleko preslávenej Barcelony, a končí v letovisku Blanes. Svoj názov získal tento malebný kraj predovšetkým podľa zlatistej farby piesku, ktorý pokrýva pobrežie.

Územie Costa del Maresme je súčasťou Katalánska. Táto hrdá španielska provincia, je jedinečná nielen krásnymi pamiatkami, príjemným podnebím, ale aj odlišným jazykom. Katalánčina, na ktorú sú miestni obyvatelia veľmi hrdí, sa najviac podobá taliančine alebo portugalčine. Týmto románskym jazykom sa dohovoríte aj v južnom Francúzsku, na Sardínii alebo v Andore. Jedná sa o ôsmy najrozšírenejší jazyk v Európskej Únii. V turistických letoviskách s vami obvykle miestni obyvatelia prehovoria radšej lámanou angličtinou ako španielčinou. Vo vnútrozemí môže byť použitie španielčiny vnímané s veľkou nevôľou. Skúste sa naučiť niekoľko základných fráz v katalánčine, rozšírite si tým obzory a preukážete úctu svojim hostiteľom.

Katalánsko je nielen krásna krajina, ale má aj veľmi priaznivé podnebie. Letá sú tu suché, vo vnútrozemí horúce, na pobreží s osviežujúcim vánkom od mora. Ideálnym časom na poznávanie tunajšej krajiny je jar. Rozsiahle poľnohospodárske oblasti ožijú miliónmi kvetov mandľovníkov, citrónovníkov a pomarančovníkov. Práve na jar je v plnom prúde zber pomarančov a posledných mandariniek, ktorých plantáže lemujú údolia riek. V zvlnenej krajine sadov a olivových hájov sa do výšok týčia skalné bloky a horské masívy, na svahoch ktorých sa pasú rohaté horské ovce. S trochou šťastia tu môžete zahliadnuť aj obrovské orly, ktorých rozpätie krídiel je naozaj impozantné.

K tomu najkrajšiemu, čo ponúka tunajšia príroda, patrí určite vápencový skalnatý masív Montserrat. Už pri prvom pohľade pochopíte, čím si tieto skaliská vyslúžili názov „Zubatá hora“. Ich panoráma z diaľky pripomína zubatú pílu. Na skalnatej plošine sa tu rozkladá jedno z najvýznamnejších pútnickych miest Španielska – kláštor Montserrat, postavený v 11. storočí. Nachádza sa tu soška Čiernej Madonny umiestnená v zlatej komnate. Podľa povesti stačí pohľadiť jablko, ktoré drží v ruke, a splnia sa vám aj tie najtajnejšie priania. Súčasťou kláštora je aj múzeum, vystavujúce tvorbu významného katalánskeho rodáka Pabla Picassa, Caravaggia či El Greca.

Svoj nesporný pôvab majú aj tradičné dedinky s úzkymi uličkami a malebnými kamennými domčekmi. V tieni domov tu posedávajú starší muži, ktorí s neodmyslitelným hrnčekom kávy a cigaretou preberajú dôležité udalosti dňa. Tu čas stráca svoj význam. Prekvapivo živé sú aj miestne tradície. Väčšinou sú veselé a majú rozličný charakter. Zapájajú sa do nich všetci obyvatelia, bez rozdielu veku. Takmer každá dedina má svoju kapelu, na ktorú je právom hrdá. Španielsko je krajinou sviatkov a slávností a miestni obyvatelia si svoje fiesty náležite užívajú. Najdôležitejším sviatkom roku je Veľká Noc, ale v priebehu roka sa v mestách a na dedinách konajú ľudové veselice, ku ktorým neodmyslitelne patrí veľké množstvo dobrého jedla.

Jedlo si Španieli dokážu náležite vychutnať. Typický obed alebo večera má vždy niekoľko chodov skladajúcich sa väčšinou z rýb a zeleniny. Okrem týchto ľahôdok si v tradičnej kuchyni pochutnáte na plodoch mora a toľko obľúbených jednohubkách, zvaných tapas. Hostina by nebola kompletná bez pohárika silného červeného vína, ktorému sa tu výborne darí, a mištičky s olivami. Práve vďaka zdravej výžive Španieli patria medzi jedných z najdlhšie žijúcich obyvateľov Európy. Priemerná dĺžka života u mužov je tu 83 rokov, ženy žijú ešte o 2 roky dlhšie.

Turistické letoviská Zlatého pobrežia prekypujú energiou a na svoje si tu prídu milovníci krásnych pláži, rušného nočného života a zábavy. Hlavným mestom oblasti je Mataró. Historické centrum mesta okúzľujú pozostatky hradieb zo 16. storočia a dlhá promenáda, ohraničená širokým lesoparkom. Neďaleko radnice sa nachádza múzeum umenia, umiestnené v impozantnej renesančnej budove. Široká promenáda, lemovaná urastenými palmami, vedie až ku najväčšiemu prístavu na Costa del Maresme.
K najvyhľadávanejším letoviskám patrí Malgrat de Mar, ležiaci 50 km od Barcelony. Charakterizujú ho široké, dlhé pláže s pozvoľným vstupom do mora, rušné promenády s množstvom kaviarní, barov, obchodov a reštaurácií. Väčšina klubov zatvára až nad ránom. Malgrat ocenia aj milovníci pamiatok. Tie najstaršie sa datujú do 11. storočia. Svoj pôvab má aj okolitá príroda, ktorá priam nabáda k dlhým prechádzkam. Pravú španielsku atmosféru nasajete počas návštevy trhov s ovocím a zeleninou. Rodiny s deťmi by nemali vynechať návštevu Marinelandu. Rozsiahly zábavný areál láka na dokonale nacvičenú zvieraciu show a celú radu vodných atrakcií. Veľkou výhodou je železničná trať spájajúca prímorské letoviská s kozmopolitnou Barcelonou.
Moderné letovisko Santa Susanna je obklopené borovicovými lesmi, ktoré tu vytvárajú príjemnú mikroklímu, vyhovujúcu osobám s dýchacími ťažkosťami. Veľmi dobre udržiavané piesočnaté pláže, promenáda lemovaná palmami a horský masív Montenegro dodávajú miestu jedinečný šarm.
Pineda de Mar patrí medzi pokojnejšie prázdninové rezorty. Aj tu sa môžete tešiť na široké pláže pokryté hrubším pieskom, pozvoľný vstup do mora a bohatý výber vodných športov. Historické centrum mesta zdobia pozostatky rímskej dediny a obdivuhodne zachovalé budovy z 12. storočia. Letovisko je vďaka dômyselne vybudovanému systému nájazdových rámp vyhľadávané osobami s pohybovými ťažkosťami.
Calella, jedno z najväčších letovísk v oblasti, je postavené v tradičnom španielskom štýle. Okúzľujúca kopcovitá krajina na úpätí pohoria Montenegro tu krásne kontrastuje s blankytne modrými vodami Stredozemného mora. Pozvoľný vstup do mora a vysoký štandard ubytovacích služieb vytvára ideálne podmienky pre rodiny s deľmi. S príchodom večera rozozvučia miestne kluby a plážové diskotéky tóny tanečnej hudby, ktorá utícha až s východom slnka. Nákupnú horúčku zaženiete behom prechádzky ulicou Església, ktorá je plná butikov, obchodov a stánkov so suvenírmi. Pláže v letovisku sú pravidelne oceňované Modrou vlajkou EÚ, udeľovanou za čistotu a kvalitu vody. Osamelé plážičky poskytujú útočiško vyznávačom nudizmu.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.