Costa del Sol

Costa del sol
Costa del Sol v preklade znamená slnečné pobrežie a tento krásny kút zeme, ležiaci na samom juhu Španielska, je skutočne zaliaty slnkom väčšinu roka. Miestni obyvatelia trošku zveličujú – keď vravia, že tu slnko svieti 300 dní v roku a zvyšných 65 dní ho z časti zakrývajú mraky. Návštevníci tu predovšetkým prichádzajú za dlhými plážami, obdivuhodne čistým Stredozemným morom, krásnej prírode a modernej infraštruktúre.

Pobrežie Costa del Sol sa rozkladá na ploche 300 kilometrov, nachádza sa v andalúzskej provincii Malaga, ktorá je jednou z turisticky najnavštevovanejších oblastí na zemi. Vďačí tomu aj malému množstvu zrážok , príjemnému vetru vanúcemu od mora a príjemným teplotám, vďaka ktorým je tu kúpanie možné od mája do novembra. Andalúzská príroda je veľmi rozmanitá a strieda sa tu vyprahnutá púštna krajina so zeleným údolím, mokradinami, tienistými lesmi aj horskými štítmi pohoria Sierra Nevada. Zvlášť ipmozantnou je krasová krajina so zvlnenými kopcami a skalnatými útvarmi v prírodnej rezervácií Torcal de Antequera. Je to jedna z najpôsobivejších krasových krajín na starom kontinente, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ideálnym obdobím na návštevu je jar alebo jeseň, kedy si príroda oblieka pestré farby. Žije tu veľmi veľa zástupcov živočíšnej ríše. V neďalekej prírodnej rezervácii Fuente de Piedra môžete vidieť najväčšiu európsku kolóniu vzácnych plameniakov. Vyhlásenou ornitologickou lokalitou je tiež Národný park Doňana, ležiaci pri ústí rieky Guadalquivir. Oblasť s rozlohou 543 km² je labyrintom vodných plôch, ktoré tu vytvárajú močiare, veľkolepé jazerá a kanály. Husté borovicové lesy tu poskytujú príjemný tieň a útočište tisíckam vtáčich kŕdľov. Veľká časť pôdy vnútrozemia je využívaná na poľnohospodársku činnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje podiel ekologického hospodárenia. Najviac sa darí pestovaniu viniča, olív, obilnín či citrusovým plodom. Medzi najdôležitejšie priemyselné odvetvia patrí automobilový, chemický, strojárenský a potravinársky priemysel.
Hlavným mestom v oblasti je elegantná Malaga. Početné archeologické nálezy dokladujú, že na území Malagy žil viac ako pred tisíckami rokov človek neandrtálsky. Pôvodný názov mesta bol Malaka, založili ho Féninčania v roku 800 pred n. l. Po Feníjčanoch prebrali vládu nad mestom Gréci, ktorých vystriedali Kartágijci. Na začiatku 7. storočia prenikli na pobrežie arabské kmene zo Severnej Afriky, čo zásadne poznačilo ďalší kultúrny vývoj tejto oblasti. Práve pod ich nadvládou sa z Malagy stalo živé mesto obklopené hradbami a mohutnými bránami. Medzi rokmi 1057 a 1063 tu vyrástla ikonická pevnosť La Alcazaba, na ktorej výstavbu bol použitý materiál a ozdobné stĺpy z neďalekého rímskeho divadla. Medzi najkrajšie budovy v meste patrí veľkolepý renesančný palác šľachticov z Bellavisty, postavený v 16. storočí. Dnes sa v tejto monumentálnej budove nachádza múzeum najlávnejšieho mestského rodáka, geniálneho maliara, sochára a zakladateľa kubizmu Pabla Picassa. Okrem aktraktívneho prierezu jeho tvorby sú tu i fotografie z umelcovho života, súkromná korešpondencia, či diela jeho priateľov. Ďalším zo slávnych rodákov je svetoznámy herec Antonio Banderas. Na kopci nad mestom sa nachádza pevnosť Castillo de Gibralfaro zo 14. storočia. Jedna z najnavštevovanejších mestských pamiatok ponúka okrem pôsobivých expozícií, mapujúcich ich históriu aj panoramatický výhľad na mesto. Tú pravú živočíšnu atmosféru nasajete v najživšej časti mesta, ohraničenou ulicou Larios. V spleti starodávnych uličiek nájdete nespočetné množstvo obchodíkov, barov, reštaurácií a pouličných umelcov. Ulicami mesta často znie rytmická hudba a miestni sa nedajú dlho prehovárať k tancu. Veď práve Andalúzia je kolískou vášnivého tanca Famenca. Ak túžite po pokoji, tak namierte svoje kroky k botanickej záhrade El Parque, ktorá je jednou z najväčších v Európe. K Andalúzii tiež neodmysliteľne patria aj býčie zápasy, ktoré sú tŕňom v oku záchranarom zvierat. Jedna z najväčších býčich arén La Malagueta je uprostred mestskej zástavby. Jej súčasťou je múzeum oslavujúce históriu tohto národného športu.
Ďalším krásnym mestom, bohatým na historické pamiatky, je Sevilla, o ktorej sa často hovorí ako o najtypickejšom andalúzskom meste. Žije tu viac ako 700 tisíc obyvateľov a po Madride, Barcelóne a Valencii je 4. najväčším španielským mestom. Je to jedno z prvých kresťanských miest, ktoré v 8. storočí ovládli Maurovia. Stala sa tak najdôležitejším centrom Córdobského Chalifátu. Od 11. storočia sa mesto stalo nezávislým štátom pod nadvádou arabských panovníkov. Veľký význam jej bol pripísaný po objavení Ameriky v roku 1492. Bol to jediný španielský prístav, z ktorého smeli lode vyplávať do Nového sveta. Najvýznamnejšou mestskou pamiatkou je svetoznáma katedrála, ktorá je spoločne s palácom Alcazar a Indickým archívom zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Katedrála je so svojou rozlohou 11 520 metrov najväčšia stavba svojho druhu na svete. Údajne sa tu nachádza hrobka najslávnejšieho moreplavca Krištofa Kolumbusa. Práve histórií moreplavca sa venujú zbierky archívu Archivo de las India. Môžete tu vidieť Kolumbusov denník alebo dopisy cestovateľa Cervantesa. Skutočne impozantnou je tiež palácová pevnosť Alcazar, ktorá po celé storočia slúžila ako sídlo mestských vládcov. Skutočné skvosty uvidíte v Múzeu krásnych umení, ktoré je situované v blízkosti námestia Plaza de Armas. Pravú atmosféru Andalúzie si užijete v priebehu tradičných slavností. Španieli si nenechajú újsť žiadnu príležitosť k oslave, a tak je Semana Santa (Veľký týždeň pred Veľkou Nocou), sprevádzaný dlhými procesiami s kajúcnikmi, krížovou cestou aj bujarou zábavou. Sedem trvajúcu fiestu okorení množstvo vynikajúceho jedla a silného červeného vína. Ďalšou z ikonických budou je býčia aréna real Maestranza, či obrie akvárium Acuario de Sevilla, v ktorom môžu návštevníci vidieť stovky druhov obyvateľov podmorského sveta.

Od vysokých štitov Sierry, až po slnečné pláže sa rozkladá univerzitné mesto Granada. V jeho okolí sa nachádzajú unikátne domčeky zasadené do jaskýň aj romantické veterné mlyny. Najznámejšou pamiatkou je tajomná Alhambra, najkrajší európsky orientálny palác. Ide vlastne o samostatné mesto vo vnútri červených hradieb s niekoľkými strážnymi vežami. Areál tvorí niekoľko palácov navzájom spojených nádvoriami, chodníkmi, schodiskami a kvetinovými záhradami. V záplave zelených stromov a kríkov sú rozptýlené stavby pripomínajúce paláce z Rozprávok tisíc a jednej noci. Práve Alhambra je príkladom typického andalúzsko arabského stavebného štýlu, ktorý môžeme vidieť v Maroku, či v Tunisku.

Medzi najnavštevovanejšie letoviská Costa del Sol patrí pulzujúci Torremolinos, ležiaci v bezprostrednej blízkosti Malagy. Pôvodne ospalá rybárska osada sa zmenila na živé letovisko
s množstvom kaviarní, reštaurácií, krokodíliou farmou a moderným aquaparkom. Široké piesočnaté pláže sú obmývané teplými vodami Stredozemného mora, ktoré je v tejto oblasti priezračne čisté. Vo večerných hodinách sa niektoré časti pláže menia na duniace diskotéky pod šírim nebom.

Luxus si uchováva elegantná Marbella. História mesta siaha do roku 1485 a dodnes sa tu dochovalo množstvo zaujímavých pamiatok. Najviac fotografovanou stavbou je barokový kostol Panny Márie zo 17. storočia alebo veža Torre Ladrones – prvá signálna veža postavená v Andalúzii v priebehu arabskej nadvlády. Vzácne obrazy môžete vidieť v Múzeu umenia. Mesto je v letnom období obľúbeným cieľom svetových celebrít z radov hercov, spevákov i športovcov. Nablýskané obchody prestížnych módnych značiek, kasína a luxusné reštaurácie môžete vidieť na promenáde Puerto Banus. Mesto lemuje 27 kilometrov starostlivo udržiavaných piesočnatýc pláží. Na väčšine z nich je k dispozícii plážový servis a služby vodných športov.

Kĺudnejšie je prázdninové mestečko Nerja so známou vyhliadkou nazvanou Balkon Európy. Práve tu sa zbiehajú pešie promenády. Priamo pod vyhliadkou sa nachádza menšia piesočnatá plážička. Kúpeľné letovisko s krásnym historickým jadrom má príjemnú ospalú atmosféru. Pobrežie s pozvoľným vstupom do mora je ideálne pre rodiny s deťmi a neplavcov.

Pobrežie Costa de Sol, niekedy nadnesene prezývajú Costa de Golf. Pozdĺž pobrežia je rozmiestnených viac ako 60 golfových areálov, čo je najväčšia koncentrácia v Európe. Profesionálni, ale aj amatérsky hráči, sa tu môžu s obľubou oddávať svojej obľúbenej hre v priebehu celého roka. Medzi najprestížnejšie ihriská patrí La Cala Golf Resort, s troma 18 jamkovými areálmi, ktoré su zasadené v malebnom prostredí prírodnej rezervácie.

Obyvatelia Costa del Sol sú podobne ako väčšina Španielov priateľskí a niekedy aj dosť hluční. Svoju náklonnosť vyjadrujú uvítacím boskom na obe líca. Z každého ich pohybu srší veľký životný elán a radosť zo života. Radi sa bavia, jedia zbožňujú tanes a dramatické gestá. Všetko domáce je pre nich symbolom tej najväčšej kvality, tak sa nemusíte báť ochutnať jedlo v pouličných stánkoch, víno od súkromného vinára, či rybu na grile v zapadnutej horskej dedinke. Úsmevom a pochvalou zahráte na romantickú strunu, driemajúcu v každom španielskom srdci.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.