Gran Canaria

Gran Canaria
Španielský ostrov Gran Canaria sa teší už mnoho rokov veľkej obľube turistov zo všetkých kútov sveta. Svoj podiel na tom má príjemné podnebie s vysokým počtom slnečných dní, rozmanitá príroda, zaujímavé pamiatky, archeologické náleziská, chutná kuchyňa, pláže ako z Karibiku a mohutné piesočné duny. Nie nadarmo sa tomuto najväčšiemu ostrovu Kanárskeho súostrovia hovorí miniatúrny kontinent.
Ostrov Gran Canaria leží v Atlantickom oceáne, v oblasti volanej Makronézia, asi 210 km od západného pobrežia Afriky a 1 250 km od španielskeho Cádizu. Na východe susedí s ostrovom Tenerife a východným susedom je Fuerventura. Úradným jazykom je tu španielčina, ale väčšina miestnych obyvateľov ovláda základy angličtiny, či nemčiny. Miestny dialekt, takzvaný Canarios, má len mierne odchýlky od klasickej španielčiny.
Povrch C km² veľkého ostrova je prevažne hornatý. Najvyšším vrcholom je Pico de Las Nieves s nadmorskou výškou 1949 m. Práve vysoké pohorie, tiahnúce sa vnútrozemím má za následok rozdielne podnebie v severnej a južnej časti ostrova. Skalnatý sever a západ je vďaka častejším zrážkam vlhčí a pôda je tu veľmi úrodná. Práve tu sa sústredila poľnohospodárska výroba. Nachádzajú sa tu najväčšie plantáže banánovníkov a viníc. Južná a východná časť ostrova láka tisíce turistov príjemným suchým a horúcim podnebím. Väčšinu roku sa tu teploty pohybujú okolo príjemných 26°C - 28°C. Práve tu sa nachádzajú centrá cestovného ruchu.
Medzi najatraktívnejšie turistické letoviská patrí Playa del Inglés. Pulzujúce mesto s množstvom barov, reštaurácií, obchodov i stredísk vodných športov láka predovšetkým na krásnu, 6 kilometrov dlhou plážou, pokrytou jemným zlatistým pieskom, ktorý sem privial vietor z Afriky. Milovníci vodných radovánok ocenia neďaleký moderný aquapark Aqualand Maspalomas s množstvom zábavných atrakcií pre deti aj dospelých. Svoj kúsok pláže tu majú aj nudisti, či príslušníci gay komunity.
Mestečko Maspalomas plynule naväzuje na Playa del Inglés. Jeho dominantou sú ikonické piesočné duny, pripomínajúce africkú Saharu a monumentálny maják Faro de Maspalomas, ktorého fotky nesmú chýbať v žiadnom turistickom sprievodcovi. Široká piesočná pláž, ozdobená modrou vlajkou, s pozvoľným vstupom do mora je ideálna pre rodiny s deťmi. Nachádza sa tu aj niekoľko lokalít vhodných pre nudistov. Zaujímavým spestrením pobytu môže byť návšteva blízkeho mestečka San Fernando, ktoré je slávne svojimi trhmi. Konajú sa tu vždy v stredu a v piatok. Okrem čerstvej zeleniny a ovocia tu môžete kúpiť voňavé korenie, šperky, krajkové výšivky, tradičnú keramiku, oblečenie, výrobky z kože a rôzne miestne lahôdky.
Duša romantikov pookreje v najsevernejšom letovisku San Autustin. Viac než 600 metrov dlhú piesočnatú pláž lemuje plážová promenáda a hlučné nočné kluby by ste tu márne hľadali. Pre potechu tela môžete navštíviť najväčšie balneologické centrum na ostrove.
Ďalším z kľudnejších letovísk je Playa de Mogan, ležiaca na juhozápade ostrova. Pobrežie lemované skalami, tu prechádza do hĺbky veľmi pozvoľne, morský život poteší milovníkov potápania a šnorchlovania. Nachádza sa tu aj jediný verejný bazén v južnej časti ostrova.
Dostatok vyžitia pre deti aj dospelých ponúka druhé najväčšie letovisko Perto Rico. Okrem plážových radovánok tu na návštevníkov čaká westernové mestečko, krokodília farma, ihrisko minigolfu a množstvo obchodov, barov a reštaurácií. Práve tu si môžete vychutnať nejakú miestnu špecialitu tunajšej kuchyne. Najviac sa využíva čerstvá zelenina, jahňacie, kozľacie, či králičie mäso, ryby i morské plody. Skutočnou delikatesou je las carajacas – teľacia pečeň na timyjánovej omáčke. Malý a väčší hlad zaženú jednohubky – tapas, ku ktorým sa výborne hodia korenené kanárske olivy. Špecialitou pre Gran Canaria sú syry, vyrábané z kozieho, či ovčieho mlieka. Tie tvrdé môžu smelo konkurovať slávnemu talianskemu parmezánu.
V severnej časti ostrova leží surferský raj chránený útesmi – 2 000 metrov dlhá pláž Playa de Las Canteras.
Masovému cestovnému ruchu prepadla okúzľujúca pláž Gui Gui pokrytá tmavým lávovým pieskom. Absenciu plážového servisu vynahradí priezračne, čisté more, divoké útesy a pocit slobody. Tu sú plavky len zbytočným kusom látky.
Hlavným mestom ostrova je Las Palmas de Gran Canaria. V historickom centre môžete vidieť palác prvých vládcov ostrova, dom Casa de Colón, ktorý nesie názov po moreplavcovi Krištofovi Kolumbusovi, ktorý tu strávil noc. Budova zaujme na prvý pohľad nádhernými drevenými balkónmi. Vo vnútri sa nachádza múzeum so zaujímavými exponátmi, ktoré odkazujú na Kolumbove námorné plavby. Najstaršia štvrť La Vaqueta okúzli návštevníkov krivoľakými uličkami, štýlovými kaviarničkami, kamennými domami, starobylými nádvoriami i slávnymi trhmi. Romantickú atmosféru má prístav La Luz, z ktorého vyplávajú rybárske bárky aj luxusné turistické lode. Na juh od centra mesta sa nachádza rozsiahly areál botanickej záhrady Jardin Botánico Canario Viera Clavijo. Na 27 hektároch môžete vidieť to najlepšie zo subtropickej aj tropickej ostrovnej flóry.
Horské mestečko Teror, ležiace hlboko vo vnútrozemí, má napriek svojmu názvu, príjemne relaxačnú atmosféru. Typické biele domčeky s drevenými balkónmi lemujú krásne zachovalé historické centrum. Práve tu sa údajne kedysi zjavila Vigen de Pino – patrónka celého ostrova. Každoročne tu prichádza tisícka pútnikov.
Krásne mesto plné kultúrnych pamiatok, aj domov svetoznámeho kanárskeho rumu Arehucas – tým všetkým je mesto Arucas, ležiace neďaleko Las Palmas. Už z diaľky je viditeľná Arukaská Katedrála zasvätená Jánovi Krstiteľovi. Neogotická stavba skrýva vo svojich útrobách vzácne sochy a obrazy. Slávnu minulosť mesta pripomína tunajšie múzeum. Okúzľujúci je rozkvitnutý park, či záhrady Markýzy.
Ako vystrihnuté z reklamy sú ulice mesta Perto Mogán, nazvané Malé Benátky. Túto prezývku si mesto vyslúžilo vďaka mostom klenúcim sa cez veľký kanál.
Rozprávkovú atmosféru dotvárajú biele omietky domov s terasami, ktoré sú plné kvetov.
Dokonalá je na Gran Canarii tiež príroda. Na severovýchode ostrova, v chránenej krajinnej oblasti Tafira, leží kilometer široký vyhasnutý kráter Caldera de Bandama. Veľkým zážitkom je už samotná cesta k vrcholu, vynúca sa malebnou vinárskou oblasťou El Monte. Okolo 200 metrov hlbokého krátera je mnoho druhov endemických druhov kvetín a paliem. Neďaleko krátera založili britskí kolonisti v 19. storočí 18 jamkové golfové ihrisko. Na tomto prvom španielskom ihrisku si môžete zahrať ešte aj dnes.
Nádherný pohľad do krajiny sa naskytne návštevníkom skalnej formácie Roque Nublo ( Nebeská skala) , ukrytej vysoko v horách. Dokonalé dielo prírody, vysoké 57 metrov, vytvorila pred 4,5 miliónmi rokov sopečná erupcia.
Pôvodní obyvatelia ostrova Gančovia, po sebe zanechali na severozápade ostrova, neďaleko mesta Santa Maria de Guia, komplex 300 jaskýň. Tie im slúžili ako sýpky, či svätyne. Vybraní muži tu trávili dlhé roky osamote a v modlitbách. Svojím odriekaním tak mali zaistiť ochranu obyvateľom ostrova. V nádhernom údolí Guayadeque Ravine môžete uvidieť aj hrobky dávnych Guančov. Za pozornosť stojí i panenská príroda.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.