Ibiza

Ostrov Ibiza, jeden z najmenších ostrovov Baleárského súostrovia, je známy predovšetkým vďaka bujarému nočnému životu, luxusným nočným klubom s krásnym plážam. Dovolenka na Ibize sa však môže niesť aj v znamení krásnej prírody, romantických zálivov štýlových kaviarní, pamiatok zapísaných na zozname UNESCO, vodnej zábavy či poznávanie nových športov. Nie nadarmo sa hovorí, že na Ibize nepoznajú slovo nuda.

Kúzelný ostrov Ibiza se nachádza iba 80 kilometrov juhozápadne od Mallorky, s ktorou si je veľmi podobný. Spája ich veľké množstvo krásnych piesočnatých pláží, priezračne čisté vody Stredozemného mora a veľmi vysoký štandard poskytovaných služieb. S rozlohou 571 km² je tretím najväčším z Baleárskych ostrovov. Úradným jazykom je tu španielčina a katalánčina. Hlavným mestom ostrova je elegantná Eivissa. Iba kúsok od nej sa nachádza medzinárodné letisko. V mori okolo Ibizy sa nachádzajú desiatky menších, väčšinou neobývaných ostrovčekov. Niektoré z nich sú súčasťou prírodných rezervácií nebo zaujmú milovníkov historických majákov či historiek o pirátoch. Najznámejším z nich je panenská Formentera s dych vyrážajúcími plážami a kľudnou relaxačnou atmosférou.
Povrch ostrova je prevažne kopcovitý a pýši sa veľmi členitým pobrežím, ktoré je v niektorých miestach prerušované vysokými pobrežnými útesmi. Veľmi vyhľadávané sú romantické piesočné zátoky, zvané calas, často vyhľadávané vyznávači nudizmu. Najvyšším vrcholom je Sa Talaja, vyčnievajúca do nadmorskej výšky 475 metrov. Veľkú časť povrchu ostrova pokrývajú lesy. Behom výletu po ostrove tak môžete naraziť na husté borovicové háje, vysoké palmy, figovníky, mandle, chlebovníky, citrusy či majestátne olivovníky. Príjemné subtropické podnebie umožňuje pestovanie veľkého množstva poľnohospodárskych plodín. Pred nástupom masového turizmu nachádzala väčšina obyvateľov ostrova obživu práve v poľnohospodárstve či rybolove. Veľké výnosy prinášala aj ťažba soli.
Ibize je často prezývaná Stredomorský Karibik. Túto lichotivú prezývku si vyslúžila taktiež vďaka príjemnému subtropickému podnebiu. Priemerné ročné teploty sa tu pohybujú okolo 19 °C. Turistická sezóna tu trvá od mája do konce októbra. Aj v zimných mesiacoch je na ostrove príjemne teplo, ale skôr daždivo. V lete siahajú teploty nezriedka až k 35 °C. S príchodom jesene sú vody Stredozemného mora stále prehriate a nižšie teploty umožňujú poznávanie historických pamiatok a prírodných krás.
V juhovýchodnej časti ostrova se nachádza prírodní park Ses Salines, zapísaný na zozname UNESCO. Vidieť tu môžete prekrásne pláže, soľné pláne, hniezdiska mnohých druhov vtákov (volavky, plameniaky) a pozostatky fenickej osady Poblat fenici de sa Caleta.
Prvé osídlenie ostrova se datuje do 2. tisícročia pr.n.l. Práve z toho období pochádzajú vzácne jaskynné maľby. Okolo roku 700 pr.n.l. založili Feničania, na mieste dnešného hlavného mesta, prístav Ibes, ktorý dal meno celému ostrovu. Behom storočí sa tu vystriedali Rimania, Vandali, Byzantinci, Maurovia či Normania. V skalách lemujúcich pobrežie nachádzali svoje útočisko taktiež piráti. Od zlúčenia aragonského a kastilského kráľovstva v roku 1474 je Ibiza súčasťou Španielska. Prvý príliv zahraničných turistov pocítila Ibiza okolo roku 1930. Až od 60. rokov minulého storočia začali pozdĺž pobrežia rásť veľké hotelové rezorty a dnes tvorí turizmus približne 95% príjmov miestnej ekonomiky.
Hlavné mesto Eivissa je situované pri juhovýchodnom pobreží ostrova. Žije tu 40 tisíc obyvateľov. Historické centrum je pretkané úzkymi uličkami, malebnými kostolíkmi i útulnými kaviarničkami. Dominantu mesta tvorí stredoveká pevnosť D´alt Villa s maurskými hradbami, ktoré mali chrániť mesto pred útokmi nepriateľov. Vďaka svojej jedinečnosti je pevnosť zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi hradbami a prístavom se nachádzajú štvrti Sa Penya a La Marina, plné obchodíkov, kaviarní a nočných klubov. Práve tu sa odohráva známy divoký noční život. Pozoruhodný je tiež Puig des Molins – kopec veterných mlynov, na ktorom se nachádzajú pozostatky punského pohrebiska. Kartáginci považovali Ibizu za posvätný ostrov a verili, že pochovaním na ostrove zaistí svojím blízkym rýchlejšiu cestu do neba. Do dnešných dní bolo objavených okolo 3000 pohrebných jaskýň a mnoho ich na svoje objavenie ešte len čaká. V priľahlom múzeu sú viditeľné vykopávky z punského obdobia.
Druhým najväčším mestom na ostrove je Sant Antoni de Portmany, ležiaci na západnom pobreží. V záplave moderných budov sa dochoval kostol zo 14. storočia na námestí Plaça de l'Església z 14. storočia. Príjemne živú atmosféru má promenáda vedúca k prístavu. Na kruhovom objazde tu stojí socha nazvaná Kolumbovo vajce, pripomínajúca slávneho moreplavca, jeho rodiskom by mala byť práve Ibiza. Veľmi populárne je miestne akvárium Cap Blanc, v ktorého útrobách sú viditeľné nádrže s pestrofarebnými obyvateľmi podmorského sveta. Podobne ako väčšina španielov, tak i obyvatelia Ibizy milujú oslavy. Na celom ostrove i v San Antoni se koná celá rada fiest. Ta najväčšia patrí patrónke námorníkov Virgen del Carmen. V júli sa tak ulice mesta rozžiaria ohňostrojom a ožijú tancom a vynikajúcim jedlom.
Rýdzo vidiecku atmosféru zažijete behom návštevy vnútrozemskej dediny Sant Joan de Labritja, ležiacej 22 kilometrov od hlavného mesta. Drsná horská krajina s malebnými údoliami, hustými borovicovými lesmi a kvitnúcimi lúkami zahreje na srdci každého milovníka prírody. Nachádza sa tu tiež známy bar Café Vista Alegre, kde sa s obľubou stretávajú vyznávači hnutia hippies. Práve do horských dedín je sústredená stále populárnejšia agroturistika, ktorá odkrýva tajomstvá drsného života roľníkov a farmárov.
Kľudné turistické letovisko Es Canar, ležiaci na severovýchodnom pobreží, je známe svojimi blšími trhmi. Tie sa konajú každú stredu v Punta Arabí a patria k najstarším trhom na svete. Dostať tu môžete šperky, kožené výrobky, oblečenie, keramika či suveníry. Pýchou letoviska sú jeho krásne piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Bohatý podmorský život praje milovníkom potápania či šnorchlovania. Milovníci golfu ocenia 9 km vzdialené moderné golfové ihrisko. Transfer z letiska trvá asi 45 minút.
Letovisko Cala Tarida na juhozápade okúzli návštevníkov príjemnými zálivmi, širokou piesočnatou plážou a zaujímavou prírodou. Nachádza se tu aj známa magnetická hora Es Vedra – jedno z najfotografovanejších miest ostrova. Transfer z letiska trvá asi 40 minút.
Port de San Miguel na severe ostrova vyhľadávajú predovšetkým rodiny s malými deťmi. Do kariet im hraje kľudná atmosféra, krásna piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, pestrý výber vodných športov i veľmi vysoká úroveň poskytovaných služieb. Miestne reštaurácie ponúkajú vynikajúce pokrmy z čerstvých rýb a morských plodov.
Platja d´en Bossa, ležiaca len 3 km od hlavného mesta, patrí k najrušnejším na ostrove. Práve tu sa schádzajú milovníci tanečnej hudby a tanca. Nachádza sa tu najdlhšia pláž na ostrove, v ktorej strede je mnoho barov a kaviarní. Tanečná hudba tu znie celý deň. Južný koniec pláže má o poznanie kľudnejšiu atmosféru a vodnú zábavu si tu môžu užívať aj rodiny s deťmi či seniori. Iba niekoľko minút jazdy od letoviska sa v meste Playa Den Bossa nachádza obľúbený aquapark Aquamar Waterpark s mnohými vodnými atrakciami pre deti aj dospelých.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.