Katalánsko

Katalánsko je jedným zo 17 autonómnych spoločenstiev, ležiace na severovýchode Španielska. Jeho pobrežie obmývajú vlny Stredozemného mora, na severe hraničí s Francúzskom a Andorou, na západe s Aragóniou a na juhu s Valenciou. Žije tu takmer 7,5 miliónov obyvateľov, čo z neho robí druhé najľudnatejšie spoločenstvo na zemi. Časť pobreží je veľmi dobré známa turistom, ktorí s obľubou navštevujú rekreačné oblasti Costa Brava a Costa Dorada. Členité pobrežie zaujme krásnymi piesočnatými plážami, modernou infraštruktúrou a priezračne čistými vodami Stredozemného mora.

Katalánsko patrí k hospodársky najvyspeleším oblastiam Španielska. Veľký podiel na tom majú príjmy z poľnohospodárskej činnosti, kovospracujúceho, textilného a chemického priemyslu i cestovného ruchu. K masovej obľube tiež prispieva príjemné podnebie, viac ako 320 slnečných dní v roku. Leto tu trvá od júna do konca septembra, kedy priemerné teploty dosahujú cez 25 °C . Jeseň je tiež veľmi teplá a praje hlavne poznávacím zájazdom, až po príchode novembra tu teploty klesajú na 16 °C . More ale ostáva príjemne teplé, vhodné na kúpanie. Zimy sú mierne. Najchladnejším mesiacom býva január. Jar prináša teploty od 16 – 21 °C . Aj mimo sezónu je tak príjemné tráviť čas prechádzkami na pláži, pri športe alebo pri poznávaní pamiatok, na ktoré je Katalánsko nesmierne bohaté.

Katalánsko je jedinečné nie len príjemným podnebím, malebnou prírodou a krásnymi pamiatkami, ale aj odlišným jazykom. Katalánčina, na ktorú sú miestni obyvatelia veľmi hrdí, je románsky jazyk, znejúci ako kombinácia portugalčiny, taliančiny a španielčiny. Tomuto jazyku rozumejú obyvatelia južného Francúzska, Sardínie, či Andory. Ide o ôsmy najrozšírenejší jazyk v Európskej Únii. V turistických letoviskách obvykle miestni obyvatelia radšej hovoria lámanou angličtinou než španielčinou. Vo vnútrozemí môže byť španielčina vnímaná s veľkou mierou nevôle. Skúste sa naučiť niekoľko základných fráz v katalánčine, rozšírte si svoj obzor a ukážete tak veľkú úctu svojim hostiteľom.
Najvyššou horou v celej rozsiahlej oblasti je Monta Caro s 1440 m.n.m. Nachádza sa južne od rieky Ebro a až na jej vrchol sa dá vyjsť autom. Príkre svahy spásajú rohaté horské ovce a na nebi krúžia obrovské orly s impozantným rozpätím krídel. Ebro je najvodnatejšou a druhou najväčšou riekou Pyrenejského poloostrova. Na jej brehoch si ľudia od nepamäti stavali svoje sídla. Ako vystrihnutý z rozprávky pôsobí hrad Miravet, prilepený na strmej skale. Okraj riečnej delty, nazvaný Delta de l´Ebre bol vyhlásený prírodnou rezerváciou. V rozsiahlych močariskách môžete vidieť kŕdle vodných vtákov. K tým najvzácnejším patria pelikány, či elegantné plameniaky. Rozsiahle údolia, lemujúce oba riečne brehy slúžia k intenzívnej poľnohospodárskej činnosti.
K tomu najkrajšiemu, čo tunajšia príroda prináša patrí bezpochyby vápencový skalný masív Montserrat. Už na prvý pohľad pochopíte, prečo si táto skala získala prezývku Zubatá hora. Jej panoráma už z diaľky pripomína zubatú pílu. Na skalnej plošine sa rozkladá jedno z najvýznamnejších pútnických miest na zemi – kláštor Montserrat, postavený v 11. storočí. Nachádza sa tu soška Čiernej Madony, uložená v zlatej komnate. Podľa povesti stačí pohladiť jablko, ktoré drží v ruke a splnia sa vám aj tie najtajnejšie priania. Súčasťou kláštora je aj múzeum, ktoré vystavuje diela katalánskeho rodáka Pabla Picassa, Caravaggia, či El Greca.

Romantický pôvab majú aj dedinky, ukryté v horskej krajine. Pred starostlivo upravenými kamennými domčekmi posedávajú starší muži s cigaretkou a hrnčekom čiernej kávy, preberajúci udalosti každodenného života. Tu plynie čas tak nejako pomalšie. Veľmi živé sú miestne tradície. Každá oslava má svojský charakter a väčšinou sa do nej zapája celá dedina. Takmer každá dedina má svoju kapelu, na ktorú sú miestni právom hrdí. Španielsko je zemou sviatkov a slávností a miestni si svoje fiesty vedia náležito užiť. Najdôležitejším kresťanským sviatkom je Veľká Noc, ale aj v priebehu roka sa nájde mnoho dôvodov k oslave, ktorá je vždy spojená s oslavou dobrého jedla a pitia. Jednou s najtypickejších katalánskych dediniek je Porrera, ležiaca v horách neďaleko Falsetu. V miestnom kostole môžete vidieť skutočnú raritu – obrovské figuríny nazvané gigantes. Každá z dedín má vlastné figuríny, ktoré pri príležitosti oslavy vynášajú do ulíc, aby ich na záver oslavy spálili na uhoľ.
Jedlo aj pitie si vedia Katalánci skutočne vychutnať. Typický obed a večera tu má niekoľko chodov, skladajúcich sa z dostatku čerstvej i tepelne upravenej zeleniny, rýb, olív, údenín, mäsa aj morských plodov. Miestnou špecialitou sú dobre popraskané olivy s kôstkou a výraznou horkou chuťou, do ktorých sa v priebehu prípravy udiera špeciálnymi drevenými špachtľami. Ďalšou zo špecialít sú jednohubky – tapas, ktoré dokážu zahnať aj ten najväčší hlad a prekvapia svojou rozmanitosťou a pestrosťou rôznych kombinácií. Jeseň prevoňajú ulice a domácnosti pečené gaštany. Hostina a ani oslava by nebola kompletná bez pohárika dobrého červeného či bieleho vína, ktorého pestovaniu sa tu výborne darí. Možno aj vďaka pestrej strave a životnému optimizmu sa Španieli radia medzi najdlhšie žijúce národy sveta. Priemerná dĺžka života u mužov je 83 rokov, ženy žijú ešte o 2 roky dlhšie.

Hlavným mestom provincie je Barcelóna. Jej počiatky siahajú do 3. storočia pred naším letopočtom, kedy ju založil kartágský generál Hamilkar Barkas, na jeho počesť nieslo mesto meno Barcino. Od roku 1137 bola hlavným mestom aragónsko-katalánskeho kráľovstva, ktoré zaberalo takmer polovicu rozlohy dnešného Španielska. Až začiatkom 16. storočia sa stalo metropolou mesto Madrid. 19. storočie prinieslo rozvoj priemyselnej výroby, stavebný boom a ku slovu sa dostal výnimočný architekt Antonio Gaudi, ktorého výtvory vtisli mestu originálnu tvár. Vznikali nové galérie, múzea, divadlá, výstavné siene a športoviská. Najznámejšou mestskou pamiatkou je veľkolepá Gaudiho katedrála Sagrada Familia, ktorej stavba sa začala v roku 1882 a do dnes nebola dokončená. Súčasťou stavby, ktoré sa stali symbolom mesta sú ramená stavebného žeriavu. Ďalšou z krásnych Gaudiho stavieb je elegantný dom Casa Milá, nesúci prvky secesie, španielskeho baroka aj gotiky. Ideálnym miestom pre relaxáciu je rozľahlý park Park Güell, ktorého výzdoba je taktiež Gaudiho dielom. Nachádza sa nad Barcelónou, na svahu hory Turó de Camel. Všetky Gaudiho stavby sú vďaka svojej originalite zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mnoho zaujímavého môžete vidieť aj na kopci Montjuic, na ktorý sa môžete dopraviť lanovkou alebo zdolať peši. Sídli tu Múzeum katalánskeho umenia, Olympijský štadión, extravagantná telekomunikačná veža Torre de Calatrava, spievajúca fontána Font Magica aj rozľahlá botanická záhrada. Povinným cieľom milovníkov futbalu je svätostánok FC Barcelóna, štadión Camp Nou.

Jedným z najzaujímavejších miest severovýchodnej časti Katalánska je elegantná Girona, hlavné mesto rovnomennej provincie. Vznikla zo starovekého mesta Gerunda, ktoré pred viac ako 2000 rokmi založili iberskí obyvatelia Pyrenejského poloostrova. V obdivuhodne zachovanom historickom centre sa natáčalo niekoľko častí svetoznámeho seriálu Hra o tróny. Skutočne impozantnou je miestna katedrála Panny Márie, židovská štvrť, či kostol Sant Martí.

Obdivovatelia velikána svetového surrealizmu Salvatora Dalího by nemali zabudnúť navštíviť jeho rodné mesto Figueres, ležiace len 40 km od Girony. Jeho umeniu je venované tunajšie múzeum i divadlo.

Historické skvosty môžete vidieť tiež v meste Tarragona, ktorého korene siahajú až do 3. storočia pred Kristom. Jedným z nich je tunajšia katedrála, postavená v románskom štýle v 12. storočí. Jej fasáda s ozdobným portálom patrí k symbolom mesta. Dychberúcu atmosféru skrýva aj návšteva rímskeho amfiteátra, vytesaného do skaly len kúsok od pobrežia. Historické centrum mesta je zapísané do zoznamu UNESCO. Zaujímavý je osud miestnej býčej arény, postavenej v roku 1883. Táto presná kópia madridskej arény je po zákaze býčích zápasov v Katalánsku využívaná na konanie koncertov, či divadelných predstavení.

Katalánske pobrežie sa člení na štyri turisticky obľúbené oblasti – Costa Brava, Costa del Maresme, Costa Garraf a Costa Dorada. Návštevníkov tu čakajú zlaté piesočnaté pláže, okúzľujúce panorámy hôr, priezračne čisté more a množstvo reštaurácií, barov i stredísk vodných športov. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí živý Lloret de Mar, malebná Calella, raj nudistov Stiges či Salou s najväčším zábavným parkom na zemi.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.