Malaga

Malaga je okúzľujúce prístavné mesto a obľúbené turistické letovisko, ležiace na španielskom pobreží Costa de Sol, ktoré nezostáva nič dlžné svojmu názvu. Na pobreží slnka je príjemné slnečné počasie väčšiu časť roka. Dokonca aj v decembri je tu príjemných dvadsaťdva stupňov a pamiatky, pláže i krásnu prírodu si môžete užiť bez obliehania turistami.

Početné archeologické nálezy dokladujú, že na území dnešnej Malagy žil viac než pred tisíckou rokov človek neandertálsky. Svedčia o tom aj vykopávky v jaskyniach blízko mesta. Pôvodný názov bol Malaka, čo v preklade znamená plátok solenej ryby. Založili ju Féničania v roku
800 pr.n l. Výhodná poloha na pobreží bola ideálnou pre obchodovanie. Vládu nad mestom prebrali po Féničanoch prebrali Gréci, ktorých vystriedali Kartagijci. Behom vlády Rímanov zmenilo mesto svoj názov na Flavia Malacita a vďaka vynikajúcej polohe sa stalo dôležitým obchodným prístavom. Z tohto obdobia sa do dnešných dní zachovali pozostatky rímskeho divadla, ležiaceho na úbočí známej arabskej pevnosti La Alcazaba. Tá je považovaná za najstaršiu na zemi. Na začiatku 7. storočia prenikali na pobrežie arabské kmene zo Severnej Afriky, čo zásadne ovplyvnilo ďalší kultúrny vývoj tejto oblasti.

Práve pod nadvládou Arabov, ktorá sa počíta od roku 743 sa z Malagy stalo mesto opevnené hradbami a mohutnými bránami. Medzi rokom 1057 a 1063 tu vyrástla ikonická pevnosť La Alcazaba, na ktorej stavbe bol použitý materiál a ozdobné stĺpy z neďalekého rímskeho divadla. Mala slúžiť ako obrana pred nájazdami pirátov. Na konci 15. storočia došlo k vyhnaniu Arabov z mesta a s nástupom kresťanstva začali vyrastať v uliciah miest kostoly a kláštory. K tým najzaujímavejším patria La Victoria a La Tinidad. Kostol Svätého Jakuba sa môže pochváliť elegantnou vežou v mudejarskom štýle, bohato zdobeným interiérom, krásnymi kaplnkami i vystaveným originálom krstného listu výnimočného umelca Pabla Picassa. Zlé časy zažívalo mesto v 16. a 17. storočí. Nepriaznivé počasie zapríčinilo zlú úrodu, čoho následkom bola ekonomická kríza, po ktorej bola oblasť zasiahnutá niekoľkými epidémiami. Až v 19. storočie prinieslo ďalší rozvoj, ktorého vplyvom sa mesto výrazne rozrástlo a otvorilo svoje brány turistom.

Medzi najkrajšie budovy v meste patrí veľkolepý renesančný palác šľachticov z Bellavisty, postavený v 16. storočí. Dnes sa v tejto munumentálnej budove nachádza múzeum najslávnejšieho mestského rodáka, geniálneho maliara, sochára a zakladateľa kubizmu Pabla Picassa. Okrem atraktívneho prierezu jeho tvorbou sú tu taktiež k videniu ak fotografie z umelcovho života, súkromná korešpondencia, či diela jeho blízkych priateľov. Veľmi príjemným bonusom je vstup voľný. Ďalším známym rodákom je svetoznámy herec Antonio Banderas, ktorý sa do svojho rodného mesta veľmi rád vracia, a tak ho pri troške šťastia môžete zbadať v hľadisku miestneho divadla Teatro Cervantes. V tomto stánku kultúry prežíval svoje herecké začiatky a s obľubou tam zavíta aj dnes.
Na kopci nad mestom sa nachádza pevnosť Castillo de Gibralfaro zo 14. storočia. Jedna z najnavštevovanejších mestských pamiatok ponúka okrem pôsobivých expozícií, mapujúcich jej históriu, aj nádherný výhľad na mesto. Tú správnu živočíšnou atmosférou nasajete v najživšej časti mesta, ohraničenou ulicou Larios. V spleti starodávnych uličiek nájdete nespočetné množstvo obchodíkov, barov, reštaurácií a pouličných umelcov. Ulicami mesta často znie rytmická hudba a miestni sa nedajú dlho nabádať k tancu. Veď práve Andalúzia je kolískou vášnivého tanca Flamenca. Ak skôr túžite po pokoji, tak určite namierte svoje kroky k botanickej záhrade El Parque, ktorá je jednou z najväčších v Európe. Dlhé hodiny sa tu môžete prechádzať v tieni paliem, bohato kvitnúcich kríkov alebo si poseďte na lavičke medzi kvetinovými záhonmi. K Andalúzii neodmysliteľne patria tiež býčie zápasy, ktoré sú tŕňom v oku ochranárom zvierat. Jedna z najväčších býčich arén La Malagueta je uprostred mestskej zástavby. Ikonickú stavbu postavil v roku 1874 architekt Joaquín Rucoba. Štadión s priemerom 52 metrov pojme až 14 000 divákov. Jeho súčasťou je tiež múzeum oslavujúce históriu tohto národného športu. Statoční matadori tu porovnávajú svoje sily s rozzúreným býkom každoročne od apríla do septembra.

Obyvatelia Španielska sú známi svojím vrelým vzťahom k jedlu, ktoré si dokážu náležito vychutnávať. Práve do Malagy mieri rada labužníkov za skvelým vínom, čerstvými morskými plodmi, smaženými sardinkami, sušenou šunkou jamón serrano, studenou paradajkovou polievkou gaspacho alebo tradičnými jednohubkami nazvanými tapas. Vegetariáni zaplesajú nad Escalivadou, pripravenou z baklažána, paradajok a papriky. Tradičným jedlom pre celú oblasť Španielska je paela s morskými plodmi. Sladkú bodku na záver zaistia lahodne chrumkavé koláčiky z mandlí. Chutnú hostinu môžete zakončiť pohárom lahodného vína. Vinice v okolí Malagy produkujú jedno z najstarších vín v Španielsku. Prvá organizácia pestovateľov vína tu vznikla v roku 1487. Železitá pôda s potrebnou dávkou vápenca, teplé počasie a umenie miestnych vinárov dáva vzniknúť znamenitým vínam. Špecialitou kraja sú sladké likérové vína s dlhou dobou zrenia. Skutočným skvostom a veľmi obľúbeným suvenírom je Malaga Trasañejo, zrejúce minimálne 5 rokov.

Aj v Malage je vo väčšine reštaurácií dodržiavaná siesta, ktorá pomáha Španielom prekonať najteplešiu časť dňa a nabrať silu na večer. Trvá väčšinou od 14 do 17 hodiny. V tomto čase je zavretých väčšina reštaurácií a obchodíkov. Možno aj vďaka sieste, krásemu počasiu a dych berúcim pamiatkám majú miestny obyvatelia vždy dobrú náladu a príjemne nákazlivú chuť do života.

all inclusive Dovolenka

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.