Mallorca

Mallorca
Mallorca Mallorca pláž
Turistický skvost – ostrov Mallorca, je súčasťou Baleárskych ostrovov, obmývaný priezračnými vodami Stredozemného mora. Vďaka svojej rozlohe 3 640 km² , je najväčším ostrovom celého Španielska. Tisícky turistov sem každoročne mieri za nádhernou prírodou, dlhými piesočnatými plážami, teplým morom a bujarému nočnému životu. Aj na tomto obľúbenom ostrove môžete vidieť mnoho miest s pokojnou romantickou atmosférou, hlboké jaskyne, divoké útesy i krásne historické pamiatky. Úradným jazykom je španielčina, ale väčšina miestnych obyvateľov ovláda aj angličtinu, či nemčinu.

Mallorca patrí medzi najslnečnejšie ostrovy Stredozemného mora. Ani v letných mesiacoch tu nepanujú veľké horúčavy. V priebehu turistickej sezóny sa teploty šplhajú väčšinou k 30°C a s príchodom jesene klesajú na priemerných 25°C. Voda v mori je tiež príjemná – má 25 °C. Sezóna tu trvá od apríla do konca októbra. Turisti sem mieria aj mimo hlavnú sezónu, kedy je ideálne obdobie pre cyklistiku, hranie golfu, poznávanie pamiatok, či prírodných krás.
Západ ostrova chráni pred nepriaznivým počasím a vetrom horský masív Tramuntana. Teplé počasie spolu s dostatočným množstvom zrážok vytvára ideálne podmienky pre pestovanie ovocia a zeleniny. Po celom ostrove môžete vidieť rozsiahle sady pomarančovníkov, figovníkov, mandľovníky a olivovníky. V jarných mesiacoch je vzduch presýtený vôňou miliónov kvetov. Sú tu zastúpené aj cyprusy, svätojánske chleby a majestátne palmy.
Veľmi dobrú povesť má miestne víno, ktorého pestovanie tu zaviedli Rimania už v roku 123 pred n.l. Na konci 19. storočia sa stala Mallorca hlavným európskym producentom vína. Dnes sú tu producentmi vína hlavne menšie rodinné vinárstva. Vynikajúce červené, ružové i biele vína sú veľmi vítaným suvenírom z dovolenky. Lahodné sú tiež tradičné likéry, obsahujúce zmes divoko rastúcich bylín. Ten najznámejší nesie meno Palo. K dobrému vínu, či likéru sa výborne hodia tradičné jednohubky – tapas. Je výber z nespočetného množstva chuťových variácií a skvelo zasýtia aj tých najnáročnejších. Typickou ostrovnou lahôdkou je el tumbet – zeleninový pokrm zložený zo zemiakov, baklažánu, papriky a paradajkovej omáčky. Vynikajúce sú aj miestne husté zeleninové polievky. Dominantné postavenie v kuchyni Baleárskych ostrovov má bravčové mäso, pripravené najrôznejšími spôsobmi. Veľmi známa je údenina sobrasada, pripravená z mäsa čiernych prasiat. Rodinné oslavy sa neobídu bez pečeného prasiatka na ražni. Sladkú bodku obstará nadýchané pečivo Ensaimada, ku ktorého príprave sa používa bravčová masť.
O tom, že príroda na ostrove ozaj čaruje, sa môžete presvedčiť v priebehu návštevy niektorej z prírodných rezervácií. Na 110 km dlhom ostrove ich môžete vidieť niekoľko. Na severe ostrova sa nachádza Parc Natural de´s Albufera - rozsiahle močariská ponúkajú útočište mnoho druhom vtákov, korytnačiek a iným živočíchom. Omamnou vôňou rozmarínu víta návštevníkov Národný park Cabrera (Kozí ostrov), rozmarínovými kermi. Rozkladá sa 15 km od juhovýchodnej časti Mallorcy a tunajšia krajina patrí k najlepšie zachovaným častiam celého španielskeho pobrežia. Vody pobrežia sú veľmi bohaté na ryby a tunajšie skaliská ponúkajú odpočinok migrujúcim vtákom. Prírodný park Salinas d´Es Trenc, ležiaci na juhu Mallorcy, je charakteristický predovšetkým veľkými bielymi kopcami soli, kde sa jej tu vyťaží ročne viac ako 10 000 ton. Idylická krajina je prešpikovaná sústavou umelo vytvorených kanálov slúžiacich k ťažbe soli. Hlavným ťahákom sú malebné panenské pláže chránenej krajinnej oblasti Parc Natural Mondragó, ležiace na juhovýchode ostrova. Zvlnenú krajinu tu zdobia divoké orchidei, píniové háje a početné močariská. Piesočné pláže Cala Mondragó a Cala S´Amarador v ničom nezaháľajú pred tými karibskými. Majstrovským dielom prírody je tiež jaskynný komplex Suevas del Drach. V štyroch veľkých, vzájomne prepojených jaskyniach (Čierna, Biela, Francúzská, Louis Salvador) môžete vidieť impozantné kvaple a obrovské kolónie netopierov. Celým, pôsobivo nasvietenym komplexom preplávajú návštevníci v loďkách a na záver prehliadky sa môžu ponoriť do tónov vážnej hudby. Dokonalými prírodnými scenériami, často zobrazenými na stránkach turistických sprievodcov, oplýva malá horská dedinka Sa Calobra. Strmé horské úbočie sa tu strieda s romantickými zátokami a hlbokou tiesňavou. Veľkým zážitkom je už samotná cesta do dedinky. Horská cesta s mnohými zákrutami a celkovým prevýšením 720 metrov ponúka dych berúci výhľad. Za najkrajšiu dedinu na ostrove je považovaná Fornalutx, ležiaca medzi Sóllorom a prístavom Port de Sóller. Kamenné domčeky s červenými strechami vytvárajú kontrast k zeleni okolitých citrusových hájov.
V severnej časti ostrova, v nadmorskej výške 500 m, sa nachádza kláštor Monasterio de Lluc, duchovné centrum celej oblasti. Jeho steny ukrývajú vzácny obraz zo 14. storočia, na ktorom je zobrazená patrónka ostrova – Mare de Déu de Lluc.
Najvýznamnejším archeologickým náleziskom ostrova je Pollentia. Archeológovia tu objavili pozostatky z doby, kedy v roku 123 pred. n.l. dobili ostrov Rimania. Do dnes sa tu zachovali pozostatky kamenných stien a zdobené stĺpy.
Gejzír chutí a vôní zažijete v priebehu návštevy tradičného trhu vo vnútrozemskom mestečku Sienu. Trhy sa tu konajú uč od 14. storočia a dostanete tu čerstvé ovocie, zeleninu, tradičnú keramiku, šperky, víno, koreniny, údeniny, najrôznejšie suveníry a poľnohospodárske zvieratá.
Hlavným mestom ostrova je elegantná Palma de Mallorca. Stala sa ním v roku 1983. Dnes tu žije viac ako 400 000 obyvateľov, čo je takmer polovica všetkých obyvateľov ostrova. Nachádza sa tu významný prístav aj moderné letisko Son Sant Joan, tu pristávajú v hlavnej sezóne lietadlá v minútových intervaloch. Mesto sa môže pýšiť mnoho historickými pamiatkami. K tým najvýznamnejším patrí gotická katedrála La Seu, ktorá hneď na prvý pohľad ohromí svojou rozľahlosťou. Nechal ju postaviť aragonský kráľ Jakub I., po tom, čo sa mu podarilo zbaviť ostrov arabskej nadvlády. Základný kameň svätostánku bol položený v roku 1230. Dokončená bola až v roku 1601. Na vnútornej výzdobe sa podieľal svetoznámy architekt Antonio Gaudi. V blízkosti katedrály sa nachádza jedna z mála zachovaných maurských stavieb na Mallorce – palác Almudaina. Rezidenčné sídlo mallorských panovníkov má obdĺžnikový pôdorys a zdobia ho štyri veže. Na nádvorí môžete vidieť kaplnku sv. Anny s románskou bránou z červeného mramoru. Tým najkrajším, čo prehliadka ponúka je historická trónna sála. Castillo de Belveder, jeden z najkrajších kruhových hradov v Európe, skrýva vo svojich útrobách múzeum mesta Palma de Mallorca. V letných mesiacoch sa na nádvoriach hradu konajú koncerty vážnej hudby a divadelné predstavenia. Srdcom mesta je námestie Placa de la Reina s mnohými obchodíkmi, reštauráciami a bohato zdobenými meštianskymi domami. V centre mesta sa nachádza tiež množstvo nočných klubov, barov a kaviarní.
Ospalú mallorskú atmosféru môžete nasiať v priebehu prechádzky uličkami mesta Valldemosa, ležiace na severozápade ostrova. Typické kamenné budovy rámuje panoráma pohoria Serra de Tramuntana. Nachádza sa tu kláštor Sa Cartuja, postavený v 14. storočí, v ktorom prebýval slavný poľský skladateľ Frederick Chopin.
Medzi najobľúbenejšie turistické letoviská na ostrove patrí Paguera, ležiaca na juhozápade ostrova, len 25 km od hlavného mesta. Plážovú promenádu tu lemujú rozsiahle píniové háje, ktoré zaisťujú príjemnú mikroklímu. Široké piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora sú ideálne pre rodiny s deťmi.
Mestečko Santa Ponsa ponúka krásne pláže, romantický jachtový prístav aj množstvo barov, nočných klubov a kaviarní. Len 20 minút jazdy od letoviska sa nachádza moderný aquapark Western Water Park s množstvom atrakcií pre deti aj dospelých. Nezabudnuteľným zážitkom je tiež návšteva Marinelandu, ktorý ponúka show s delfínmi, akvárium s morskými živočíchmi, predstavenie s vycvičenými papagájmi a s tancujúce uškatce.
El Arenal je vyhľadávaným cieľom vyznavačov tanečnej hudby. Práve tu sa odohrávajú tie najviac vyhľadávané párty, ktoré končia až východom slnka. Plážovú promenádu lemujú desiatky barov, ale aj strediská vodných športov. Nachádza sa tu i veľký aqua park.
Pravým opakom rušného El Arenalu je romantické stredisko S´illot, ležiace na juhovýchode ostrova. Dlhú piesočnatú pláž zdobí Modrá vlajka EU a veľmi pozvoľný vstup do mora poteší menej zdatných plavcov. Podobnú atmosféru má i susedná Sa Coma s 900 m dlhou plážou. Veľmi obľúbené je miestne safary Reserva Africa, kde môžu návštevníci v priebehu prehliadky, či už autom alebo vláčikom pozrieť z blízka slony, opice aj veľké africké šelmy.

all inclusive Dovolenka

NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.