Tenerife

Tenerife
Tenerife je najväčší zo siedmych Kanárskych ostrovov, patri k tomu najlepšiemu, čo môžeme v Španielsku navštíviť. Tento ostrov večnej jari oplýva okúzľujúcimi plážami, vysokým pohorím, úrodnými nížinami i množstvom historických pamiatok. Keď si k tomu pripočítate povestnú španielsku pohostinnosť, vynikajúcu kuchyňu, bujaré jarné karnevaly či vysoký štandard poskytovaných služieb, potom je Tenerife ideálnym miestom pre každého.

Ostrov je situovaný medzi Gomerou a turistami veľmi obľúbenou Gran Canariou. Napriek tomu, že leží len 320 km od Maroka a geograficky je súčasťou Afriky, na geopolitickej mape je pevne zakotvený v Európe. Úradným jazykom je španielčina. V turistických letoviskách sa však bez problémov dohovoríte anglicky či nemecky. Na území ostrova žije viac než 900 000 obyvateľov, ktorých obživou je najčastejšie cestovný ruch či poľnohospodárstvo. Ostrov je podobne ako ostatné Kanárske ostrovy sopečného pôvodu a pôda je tu bohatá na minerálne látky a stopové prvky. Veľmi dobre sa tu darí pestovaniu citrusov, fíg, olív, tiež papáje, mangá, avokáda, cukrovej trstiny či opunciám. V priebehu celého roka tu rozkvitá veľké množstvo kvetín. Práve z Tenerife sú do Európy dovážané toľko obľúbené ozdoby vianočných stolov – červené vianočné hviezdy. Príjemne teplé počasie prospieva i rozličným druhom zvierat. Symbolom ostrova sú pestrofarební kanárici. Pod morskou hladinou je možné pozorovať vzácne morské korytnačky karety, tuniakov, raje, či šantiace delfíny. Ostrov o rozlohe 2034 km² rozdeľuje na pomyselné dve polovice mohutné pohorie Teide. Sever ostrova je tak vďaka väčšiemu množstvu zrážok zelenší a oblohu tu častejšie pokrývajú mraky. Južná časť je síce vyprahnutá, ale môže s pýšiť veľkým počtom slnečných dní i teplejším počasím. I na konci roka sa tu teploty vzduchu šplhajú k príjemným 24°C. Celoročne panujú na ostrove teploty medzi 19°C a 25°C.
Hora Pico di Teide je s nadmorskou výškou 3718 metrov najvyššou horou Španielska a treťou najväčšou sopkou sveta. Zaberá viac než polovicu rozlohy ostrova. Obvod jej krátera činí ťažko predstaviteľných 48 km. Pri východe slnka vrhá hora tieň až do vzdialenosti 200 km (najdlhší tieň na svete). Bola to práve snehová pokrývka, ktorá dala meno celému ostrovu. Tenerife znamená v jazyku pôvodných obyvateľov ostrova zasnežený. A práve primitívne žijúcim Guančom vďačí hora za svoje meno. Pekelná hora chrliaca síru vzbudzovala vo svetlovlasých domorodcoch, žijúcich ešte v 15. storočí podobne ako v dobe kamennej, veľký rešpekt. Považovali ju za sídlo krutého boha Guayota. Napokon ešte dnes môžu turisti, stúpajúci k jej vrcholu, cítiť intenzívny pach síry. K najväčšej zaznamenanej erupcii sopky došlo v roku 1706. Vtedy pochoval mohutný prúd žhavej lávy celú polovicu pulzujúceho prístavu Garachino, ležiaceho na severnom pobreží. Láva vtedy pretekala údolím celých deväť dní. Jediná vec, ktorá sa z tej doby zachovala je mestská brána, ktorú môžeme obdivovať dodnes uprostred krásneho mestského parku. Funkciu hlavného prístavu vtedy prevzalo Puerto de la Cruz. Vulkán je i dnes stále aktívny, posledné erupcie boli videné roku 1909. Svahy hory Pico de Teide sú vystavené západným a severozápadným vlhkým vetrom a tak je celá nížina na úpätí sopky veľmi úrodná. Môžete tu vidieť sady banánovníkov, mandlí, pomarančov, ale i zeleninové polia.
Okolie hory bolo vyhlásené za národný park, jeho rozloha je 18 900 ha. Návštevníci sa tu môžu pohybovať len po niektorých z 21 turistických chodníkov rôznych stupňoch obtiažnosti. Každoročne park navštívi 4 milióny turistov, bažiacich po skúmaní drsnej sopečnej krajiny s jedinečnými lávovými útvarmi. Ide tak o najnavštevovanejší národný park v Európe. Dych vyrážajúce scenérie okúzlili i hollywoodskych filmárov, ktorý tu natočili niektoré scény z filmov Hviezdne vojny či Planéta opíc. Park je najkrásnejší na jar, keď tu bohato kvitne červený hadinec teidský. Vďaka svojej jedinečnosti je park zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Pokiaľ sa rozhodnete vystúpiť až k vrcholu hory, tak môžete využiť kabínovú lanovku a zvyšok cesty prejsť pešo. Odmena za náročný výstup kamenným terénom, ešte sťažený dýchaním riedkeho vzduchu s výparmi síry, vám bude nádherný výhľad do širokého okolia. Ako na dlani sa pred vami otvorí pohľad na ostrov Gran Canaria, La Palma a na juhu na ostrovy La Gomera či El Hierro. Atmosféra na vrchole je doslova magická.

Hlavným mestom ostrova je žijúce Santa Cruz de Tenerife. Svoj názov získalo podľa svätého kríža conquistadorov. Mesto je zaujímavé nielen množstvom obchodov, reštaurácií, nočných klubov a barov, ale predovšetkým impozantným prístavom, do ktorého mieria tankery i luxusné parníky. Ide o tretí najväčší svetový atlantický prístav. Hlavným námestím metropoly je kruhové Plaza de Espaňa, v ktorého strede sa týči obrovský pomník, pripomínajúci obete občianskej vojny z rokov 1936 – 1939. Veľmi zaujímavé sú aj miestne múzeá. Museo de la Naturaleza y el Hombre upúta geologickými či archeologickými expozíciami. Veľké množstvo historických zbraní je dostupných v budove Museo Militar de Canarias. Tú pravú žijúcu atmosféru nasajete behom návštevy dvojposchodovej tržnice na ulici Avenida de San Sebastian. Môžte tu kúpiť napríklad najrôznejšie druhy exotického ovocia, zeleninu, kvetiny, mäso, ryby, korenie i turistické suveníry. Príjemný odpočinok si môžete užiť v parku Parque Garcia Sanabria. Vysoké stromy poskytujú príjemný tieň. Milovníci umenia ocenia moderné sochy i dizajnové lavičky. V polovici februára ožije mesto karnevalmi. Tunajšie oslavy vôbec nezaostávajú za slávnejším karnevalom v Riu. Organizované sprievody dopĺňajú zdobené alegorické vozy, tanečníci v pestrofarebných maskách a hudobné či divadelné vystúpenia. Dvojtýždňové slávnosti sú zakončené veľkolepým sprievodom, zvaným pohreb sardinky. Na čele sprievodu ide voz s obrovskou maketou sardinky, ktorá je na pobreží za doprovodu veľkej zábavy zapálená.
Skutočným historickým klenotom je mesto Puerto de la Cruz, ležiaci v severnej časti ostrova. Návštevníkov okúzli farský kostol Nuestra Senňora de la Piňa de Francia, postavený v 17. storočí. Interiér zdobí bohato vyzdobené barokové oltáre a celý rad umeleckých diel. Nachádza sa tu tiež jeden z najväčších európskych areálov spájajúcich botanickú a zoologickú záhradu. Môžme spozorovať banánové plantáže, vinice, kvetinové záhony, exotické zvieratá i zaujímavé vystúpenia s cvičiacimi kosatkami.
Romantickú atmosféru má mestečko Adeje, ležiace vo vnútrozemí. Okúzľujúci je tu tunajší kostolík Santa Ursula zo 16. storočia. Neďaleko mestečka sa nachádza prírodný úkaz Barranco de Infierno (Pekelná roklina). Tri vodopády tu padajú pozdĺž skalnej prietrže do malého jazierka. Veľkým zážitkom je už samotná cesta k vodopádom, vedúca skrz husté lesy cez množstvo potôčikov.
Tisícky turistov mieria každoročne za odpočinkom do miestnych letovísk. K tým najobľúbenejším patrí Los Cristianos. Dlhé pláže sú pokryté jemným zlatistým pieskom dovezeným zo Sahary. Samozrejmosťou je plážový servis a množstvo vodných športov a atrakcií pre deti. Najmenší návštevníci a menej zdatní plavci ocenia pozvoľný vstup do mora.
Stredisko Playa de las Americas je preslávené bujarým nočným životom. Široké pláže s tmavým sopečným pieskom sú pravidelne dosypované pieskom zo Sahary. Nočné kluby, diskotéky a bary sú tu otvorené do skorých ranných hodín. Labužníci ocenia širokú škálu miestnych reštaurácií. Svoje zastúpenie tu má i tradičná ostrovná kuchyňa. Typickým pokrmom je puchero pripravované z hrášku, sladkých zemiakov, cibule, kukurice, mrkvy, fazule, bravčového a hovädzieho mäsa. Skvelo zasýti i papas arrugadas – malé zemiačiky varené v šupke.
Costa Adeje, nadväzujúca na Playa de las Americas, je považované za najluxusnejšie letovisko na ostrove. Exkluzívne hotelové rezorty s dokonalo upravenými plážami voľne prechádzajúce do plážových promenád. Ani tu nieje núdza o špičkové reštaurácie. Hlučné nočné kluby by ste tu ale hľadali márne. Návštevníkom je k dispozícii moderný aquapark a novo vybudované golfové ihrisko.
NEWSLETTER

Novinky emailom?

Nenechajte si ujsť žiadny voľný termín vašej ideálnej dovolenky a prihláste sa k odberu noviniek.